Kyselina boritá

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Kyselina boritá

Kyselina boritá zvaná i trihydrogénboritá kyselina alebo ortokyselina boritá alebo Acidum Boricum je mierna kyselina často používaná ako antiseptikum, insekticíd, retardant plameňa (inhibítor požiaru) a ako prekurzor (predchodca) iných chemických zlúčenín. Existuje vo forme bezfarebných kryštálov alebo ako biely prášok a je rozpustná vo vode. Má chemický vzorec H3BO3, molekulárny tvar je B(OH)3. Ak sa vyskytuje ako minerál, nazýva sa sasolit.

Použitie

Medicínske použitie

Môže byť použitá ako antiseptikum na menšie popáleniny alebo rany a niekedy je použitá v obväzoch alebo mastiach alebo je aplikovaná vo veľmi riedkom roztoku ako výplach očí. Ako antibakteriálna zlúčenina, kyselina boritá môže byť použitá i na liečbu akné. Je jedovatá pri vnútornom použití alebo inhalácii (vdýchnutí).

Kyselina boritá môže byť použitá na liečbu kvasinkových a hubových infekcií ako sú kandidiáza (vaginálna kvasinková infekcia) vložením vaginálneho čípku obsahujúceho 600 mg kyseliny boritej dvakrát denne počas 14 dní (PMID 10865926). Je tiež používaná ako prevencia atlétovej nohy, vložením prášku do ponožiek alebo punčoch, a v roztoku môže byť použitá na liečbu niektorých druhov otitis externa (ušnej infekcie) u ľudí i zvierat. Konzervačný prostriedok pre nádoby na vzorky moču (červená zátka) vo Veľkej Británii je kyselina boritá.

Kyselina boritá má prednosť, že je jediná známa kyselina, ktorá je aktuálne užitočná (skôr než škodlivá) pre oči a preto je používaná oftalmológmi a v niektorých komerčných očných kvapkách.

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Lieky

Osobné nástroje