Akné

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Koza.jpg

Akné (odborne acne vulgaris) je kožná choroba spôsobená zmenami pilomazových jednotiek (kožné štruktúry sa skladajú z vlasového folikulu a jeho pripojenej mazovej žľazy). Silné akné je zápalové, ale akné sa môže prejavovať i v nezápalových formách. Lézie akné sa obvykle nazývajú uhry, vredy alebo vyrážky.

Akné je najčastejšie počas adolescencie, postihuje viac ako 85% teenagerov a často pokračuje do dospelosti. U väčšiny ľudí akné postupne mizne po dosiahnutí veku dvadsať rokov. Neexistuje ale predpoveď kedy zmizne úplne a niektorí jednotlivci trpia do tridsiatky, štyridsiatky i ďalej.

Príčiny akné

Akné vzniká pri zablokovaní folikulov (vačkov). Hyperkeratinizácia a formácia zátky z keratín u and sebumu (mikrokomedon) je prvá zmena. Zväčšenie mazových žliaz a zvýšenie tvorby mazu nastáva pri zvýšenej produkcii androgénu (DHEA-S) pri adrenarché. Mikrokomedon sa môže zväčšiť a utvoriť otvorený komedon (uhry) alebo zatvorený komedon (biele akné). Biele uhry sú priamy dôsledok upchania kožných pórov s mazom zvaným sebum a odumretými kožnými bunkami. V týchto podmienkach značne komenzuálna baktéria Propionibacterium acnes môže spôsobiť zápal, čo vedie k zápalovým léziám (pupienkom, infikovaným uhrom alebo uzlíkom) v kožnej vrstve dermis okolo mikrokomedonu alebo komedonu, čo pôsobí zčervenanie a môže vzniknúť jazva alebo hyperpigmentácia.

Primárne príčiny

Hlavná príčina prečo niektorí ľudia dostanú akné a niektorí nie ešte nie je celkom známa. Vie sa, že je to čiatočne dedičné. Niekoľko faktorov sa spája s akné:

  • Rodina/genetická história.
  • Hormonálna aktivita ako menštruačný cyklus a puberta. Počas puberty zvýšenie mužských pohlavných hormónov zvaných androgény spôsobuje zväčšenie žliaz a zvýšenú tvorbu sebumu.
  • Zápal, podráždenie kože alebo poškriabanie každého druhu aktivuje zápal. Protizápalové lieky zlepšujú akné.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Kategória: Dermatológia

Akné    Dekubitus    Koža   

Osobné nástroje