Zdravotná sestra

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
D (Sestra premiestnená na Zdravotná sestra)
Riadok 1: Riadok 1:
[[Image:Zdravotnasestra.jpg|right|Zdravotná sestra]]
+
<center>
==Definícia==
+
<table width="80%">
'''Zdravotná sestra''' je študovaná osoba so zvýšenou kapacitou (schopnosťou) hodnotiť a poskytovať vhodnú zdravotnú [[intervencia|intervenciu]] (pomoc) v prípade [[deficit zdravotnej starostlivosti|deficitu zdravotnej starostlivosti]] alebo potrieb, ktoré si pacient/klient nemôže zabezpečiť bez asistencie. Táto pomoc môže mať podstatu fyzickú alebo psychickú alebo oboje. Zdravotná sestra koná v najlepšom záujme pacienta/klienta a obhajuje jeho záujmy, ak je to nutné. ([[Barry L. Davies]])
+
<tr><td style="background-color:#ddf">
 +
Terminologická dohoda:<br>
 +
Termín '''zdravotná sestra''' (anglicky '''nurse''') je z praktických dôvodov v texte skrátený na '''sestra'''.
 +
</td></tr></table>
 +
</center>
 +
{|align='right'
 +
|__TOC__
 +
|}
 +
[[Image:Zdravotnasestra.jpg|frame|right|Sestra pracujúca v nemocnici.]]
 +
'''Zdravotná sestra''' (ďalej len '''sestra''') je [[zdravotná profesia|zdravotný profesionál]], ktorý je realizuje prax zdravotnej sestry (nursing) - ošetrovanie pacientov, asistencia doktorom atď. Sestry sú zodpovedné spolu s inými profesionálmi v [[zdravotná starostlivosť|zdravotnej starostlivosti]] za liečbu, bezpečnosť a regeneráciu [[akútnosť|akútne]] alebo [[Chronická choroba|chronicky]] chorých alebo zranených ľudí, udržovanie zdravia u zdravých a liečbu život ohrozujúcich nebezpečenstiev v širokej škále zdravotnej starostlivosti. Sestry môžu byť tiež zapojené do medického a [[ošetrovateľský výskum|ošetrovateľského výskumu]] a vykonávať širokú škálu neklinických funkcií potrebných pre zdravotnú starostlivosť.
 +
 
 +
==Pôvod termínu==
 +
Anglické slovo ''nurse'' je z neskoršej "Middle English" (stredovekej angličtiny) : skrátka skoršieho slova ''nourice'' zo starej francúzštiny, z neskoršej latinčiny - ''nutricia'', ženský rod latinského ''nutricius'' '(osoba) vyživujúca (opatrujúca),' z ''nutrix'', ''nutric-'' 'nurse', čo je haplológia z ''nutri-trix'' = "ona ktorá vyživuje", z ''nutrire'' = 'to nourish' a pôvodne značilo [[dojka|dojku]].
 +
 
 +
==Edukácia (vzdelávanie) & regulácia==
 +
Sesterská edukácia, regulácia, roly a tituly sa v rôznych krajinách líšia, ale obecne reflektujú (odrážajú) rastúcu úroveň zodpovednosti a status.
 +
                       
 +
Sestry vytvoria a implementujú [[plán ošetrenia|plán starostlivosti]] a pracujú spolu s pacientom, pacientovou rodinou a inými zdravotnými profesionálmi a para-profesionálmi. Sestry pomáhajú koordinovať starostlivosť o pacienta realizovanú inými členmi zdravotného tímu ako sú [[fyzická terapia|fyzickí terapeuti]], [[medicína|medický]] praktici, [[sociálny pracovník|sociálny pracovníci]] a [[dieta|dietetikmi]]. Sestry frekventne pôsobia ako [[advokácia pacientov|pacientovi advokáti]] (obhajujú záujmy pacientov).
 +
 
 +
Štruktúra sesterskej kariéry je vo svete značne rôzna. Typicky existuje niekoľko rôznych úrovní sesterskej praxe odlíšených zvýšenou edukáciou, zodpovednosťou a zručnosťami. Hlavný rozdiel je medzi úlohovou prácou sestier a profesionálnou praxou. Sestry vo svete sú stále viac zamestnané ako [[pokročilá praktická sestra]] (advanced practice nurse - APN), napríklad ako [[špecializovaná klinická sestra]] (clinical nurse specialist - CNS) a [[sestra praktik]] (nurse practitioner), ktorá diagnostikuje zdravotné problémy a predpisuje [[medikament]]y a iné terapie. Top (vrcholne) vzdelané sestry majú doktorát - môžu získať titul [[PhD]] alebo inú [[doktorát|doktorátovú hodnosť]], špecializáciu na výskum, klinickú prax a podobne. Tieto sestry realizujú sesterskú prax, učia sestry a vedú medický výskum. S rozvojom vedy a náročnej sesterskej praxe rastie i záujem o sestry s doktorátom.
 +
 
 +
V rôznych častiach sveta [[Edukácia zdravotných sestier|vzdelanosť]] sestier je značne rôzne. V niektorých častiach východnej Európy sú sestry absolventky [[stredná zdravotnícka škola|strednej zdravotníckej školy]] s dĺžkou tréningu 12 - 18 mesiacov. V kontraste v Čile musí každá registrovaná sestra mať aspoň titul bakalára.
 +
 
 +
Sestry sú najväčšou skupinou poskytovateľov v systéme zdravotnej starostlivosti - je cez 2 milióny registrovaných sestier len v USA, čo značí asi 13% z 15 milónov pracovníkov v zdravotnej starostlivosti a v kategórii sociálnej asistancie - zaznamenal department práce USA v roku 2005.
 +
 
 +
Práca sestier je zamestnanie, kde veľmi dominujú ženy, ale počet mužov vsupujúcich do profesie rastie. Napríklad v USA v roku 2000 len 5,4% populácie "registrovaných sestier" boli muži, ale toto percento reprezentuje nárast 226% za 20 rokov..
 +
 
 +
Vlády regulujú profesiu sestier na ochranu verejnosti.                                                 
 +
                                                                                                                                                                                                                                     
 +
===Iní pracovníci zdravotnej starostlivosti===
 +
Zdravotná starostlivosť obvykle obsahuje širokú škálu zdravotníkov, ktorí so sestrami spolupracujú.
 +
 
 +
Napríklad:
 +
* ''[[Certifikovaný asistent zdravotných sestier|Asistenti sestier]]'', ''[[sanitár|sanitári]]'', ''pomocné sestry'', ''asistenti zdravotnej starostlivosti''. Tieto typy zdravotníkov pracujú v akútnych i primárnych podmienkach, pod dohľadom registrovaných sestier alebo licencovaných praktických sestier (v USA). Asistujú sestrám poskytovaním základnej starostlovsti, sledujú príznaky života (vitálne), realizujú hygienickú starostlivosť, astujú pri výžive, dávajú základnú psychosociálnu starostlivosť, udržujú domácnosť a podobné úlohy. Pozrite aj [[dobrovoľník v nemocnici]].
 +
* ''[[Technik|Technici]]'': napríklad, certifikovaní medickí pomocníci v USA sú trénovaní administrovať medikamenty v dlhodobej starostlivosti. Sú i technici [[flebotómia|flebotómie]] realizujúci [[venepunktúra|venepunktúru]] (nabodnutie žily); [[chirurgický technológ|chirurgickí technológovia]] (USA) a praktici operačného departmentu (UK), ktorí sú viac alebo menej ekvivalentní registrovanej sestre na sálach; a technici trénovaní obsluhovať väčšinu typov diagnostického a laboratórneho vybavenia ako sú roentgeny, elektrokardiografy atď.
 +
* ''[[Doktor]]i'' historicky (pôvodne) pracovali bez rád sestier, ale v súčasnosti sa spoliehajú na zručnosti sestier, pozorovania a skúsenosti na zaistenie kontinuity starostlivosti o pacienta.
 +
*''[[Farmaceut]]i'' (lekárnici) sú zodpovední za bezpečné dávkovanie liekov a ponúkajú expertné rady pre liekové terapie.
 +
*''[[Pridružené zdravotné profesie]]'' ako [[respiračný terapeut]], [[rádiologický technológ]], [[rečová terapia|rečový terapeut]], [[pracovný terapeut]] a [[fyzická terapia|fyzický terapeut]] úzko spolupracujú so sestrami a pracujú kooperačne v multidisciplinárnych tímoch.
  
 
==Pozrite aj==
 
==Pozrite aj==
Riadok 8: Riadok 45:
 
*[[Edukácia zdravotných sestier]]
 
*[[Edukácia zdravotných sestier]]
  
==Zdroj==
+
== Externé linky (anglicky) ==
[http://en.nursingwiki.org/wiki/Nurse NursingWiki]
+
* [http://www.icn.ch/index.html International Council of Nurses] - Medzinárodná rada zdravotných sestier
 +
* [http://nursingworld.org/ American Nurses' Association]
 +
* [http://www.ncsbn.org/ National Council of State Boards of Nursing (USA)]
 +
 
 +
===Zdroj===
 +
[http://en.wikipedia.org/wiki/Nurse Wikipedia]
  
[[category:Práca zdravotných sestier]]
+
[[Category:Práca zdravotných sestier]]

Verzia zo dňa a času 10:22, 5. august 2007

Terminologická dohoda:
Termín zdravotná sestra (anglicky nurse) je z praktických dôvodov v texte skrátený na sestra.

Obsah

Súbor:Zdravotnasestra.jpg
Sestra pracujúca v nemocnici.

Zdravotná sestra (ďalej len sestra) je zdravotný profesionál, ktorý je realizuje prax zdravotnej sestry (nursing) - ošetrovanie pacientov, asistencia doktorom atď. Sestry sú zodpovedné spolu s inými profesionálmi v zdravotnej starostlivosti za liečbu, bezpečnosť a regeneráciu akútne alebo chronicky chorých alebo zranených ľudí, udržovanie zdravia u zdravých a liečbu život ohrozujúcich nebezpečenstiev v širokej škále zdravotnej starostlivosti. Sestry môžu byť tiež zapojené do medického a ošetrovateľského výskumu a vykonávať širokú škálu neklinických funkcií potrebných pre zdravotnú starostlivosť.

Pôvod termínu

Anglické slovo nurse je z neskoršej "Middle English" (stredovekej angličtiny) : skrátka skoršieho slova nourice zo starej francúzštiny, z neskoršej latinčiny - nutricia, ženský rod latinského nutricius '(osoba) vyživujúca (opatrujúca),' z nutrix, nutric- 'nurse', čo je haplológia z nutri-trix = "ona ktorá vyživuje", z nutrire = 'to nourish' a pôvodne značilo dojku.

Edukácia (vzdelávanie) & regulácia

Sesterská edukácia, regulácia, roly a tituly sa v rôznych krajinách líšia, ale obecne reflektujú (odrážajú) rastúcu úroveň zodpovednosti a status.

Sestry vytvoria a implementujú plán starostlivosti a pracujú spolu s pacientom, pacientovou rodinou a inými zdravotnými profesionálmi a para-profesionálmi. Sestry pomáhajú koordinovať starostlivosť o pacienta realizovanú inými členmi zdravotného tímu ako sú fyzickí terapeuti, medický praktici, sociálny pracovníci a dietetikmi. Sestry frekventne pôsobia ako pacientovi advokáti (obhajujú záujmy pacientov).

Štruktúra sesterskej kariéry je vo svete značne rôzna. Typicky existuje niekoľko rôznych úrovní sesterskej praxe odlíšených zvýšenou edukáciou, zodpovednosťou a zručnosťami. Hlavný rozdiel je medzi úlohovou prácou sestier a profesionálnou praxou. Sestry vo svete sú stále viac zamestnané ako pokročilá praktická sestra (advanced practice nurse - APN), napríklad ako špecializovaná klinická sestra (clinical nurse specialist - CNS) a sestra praktik (nurse practitioner), ktorá diagnostikuje zdravotné problémy a predpisuje medikamenty a iné terapie. Top (vrcholne) vzdelané sestry majú doktorát - môžu získať titul PhD alebo inú doktorátovú hodnosť, špecializáciu na výskum, klinickú prax a podobne. Tieto sestry realizujú sesterskú prax, učia sestry a vedú medický výskum. S rozvojom vedy a náročnej sesterskej praxe rastie i záujem o sestry s doktorátom.

V rôznych častiach sveta vzdelanosť sestier je značne rôzne. V niektorých častiach východnej Európy sú sestry absolventky strednej zdravotníckej školy s dĺžkou tréningu 12 - 18 mesiacov. V kontraste v Čile musí každá registrovaná sestra mať aspoň titul bakalára.

Sestry sú najväčšou skupinou poskytovateľov v systéme zdravotnej starostlivosti - je cez 2 milióny registrovaných sestier len v USA, čo značí asi 13% z 15 milónov pracovníkov v zdravotnej starostlivosti a v kategórii sociálnej asistancie - zaznamenal department práce USA v roku 2005.

Práca sestier je zamestnanie, kde veľmi dominujú ženy, ale počet mužov vsupujúcich do profesie rastie. Napríklad v USA v roku 2000 len 5,4% populácie "registrovaných sestier" boli muži, ale toto percento reprezentuje nárast 226% za 20 rokov..

Vlády regulujú profesiu sestier na ochranu verejnosti.

Iní pracovníci zdravotnej starostlivosti

Zdravotná starostlivosť obvykle obsahuje širokú škálu zdravotníkov, ktorí so sestrami spolupracujú.

Napríklad:

  • Asistenti sestier, sanitári, pomocné sestry, asistenti zdravotnej starostlivosti. Tieto typy zdravotníkov pracujú v akútnych i primárnych podmienkach, pod dohľadom registrovaných sestier alebo licencovaných praktických sestier (v USA). Asistujú sestrám poskytovaním základnej starostlovsti, sledujú príznaky života (vitálne), realizujú hygienickú starostlivosť, astujú pri výžive, dávajú základnú psychosociálnu starostlivosť, udržujú domácnosť a podobné úlohy. Pozrite aj dobrovoľník v nemocnici.
  • Technici: napríklad, certifikovaní medickí pomocníci v USA sú trénovaní administrovať medikamenty v dlhodobej starostlivosti. Sú i technici flebotómie realizujúci venepunktúru (nabodnutie žily); chirurgickí technológovia (USA) a praktici operačného departmentu (UK), ktorí sú viac alebo menej ekvivalentní registrovanej sestre na sálach; a technici trénovaní obsluhovať väčšinu typov diagnostického a laboratórneho vybavenia ako sú roentgeny, elektrokardiografy atď.
  • Doktori historicky (pôvodne) pracovali bez rád sestier, ale v súčasnosti sa spoliehajú na zručnosti sestier, pozorovania a skúsenosti na zaistenie kontinuity starostlivosti o pacienta.
  • Farmaceuti (lekárnici) sú zodpovední za bezpečné dávkovanie liekov a ponúkajú expertné rady pre liekové terapie.
  • Pridružené zdravotné profesie ako respiračný terapeut, rádiologický technológ, rečový terapeut, pracovný terapeut a fyzický terapeut úzko spolupracujú so sestrami a pracujú kooperačne v multidisciplinárnych tímoch.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Osobné nástroje