Paracetamol

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Nová stránka: Molekula paracetamolu '''Paracetamol''' alebo '''acetaminofén''' je obvyklé analgetikum (tlmí bolesť) a antipyretikum (tlmí horúč...)
 
 
3 medziľahlé revízie od jedného používateľa nie sú zobrazené.
Riadok 1: Riadok 1:
[[image:Paracetamol.png|right|frame|Molekula paracetamolu]]
+
[[image:Paracetamol.png|thumb|300px|Molekula paracetamolu]]{{TOCr}}
'''Paracetamol''' alebo '''acetaminofén''' je obvyklé [[analgetikum]] (tlmí bolesť) a [[antipyretikum]] (tlmí horúčku) - [[medikament]] (liek), ktorý sa používa na pomoc pri problémoch ako [[horúčka]], [[bolesti hlavy]] a iných menších trvalejších i kratších bolestiach. Paracetamol je užitočný i pri ovládaní veľmi silných bolestí, umožňujúc použitie nižších dávok ďalších [[nesteroidný protizápalový liek|nesteroidných protizápalových liekov]] (non-steroidal anti-inflammatory drugs - NSAIDs) alebo [[opioid]]ných analgetík, čím sa minimalizujú celkové vedľajšie účinky. Je hlavným ingredientom (prísadou) v mnohých [[nádcha|protinádchových]] a [[chrípka|protichrípkových]] liekoch, a tiež v mnohých predpisovaných analgetikách. Je považovaný za bezpečný pri užívaní ľuďmi v bezpečných dávkach, ale pre širokú dostupnosť je úmyselné alebo náhodné [[predávkovanie liekmi|predávkovanie]] dosť časté.
+
'''Paracetamol''' alebo '''acetaminofén''' je obvyklé [[analgetikum]] (tlmí bolesť) a [[antipyretikum]] (tlmí horúčku) - [[liek]] (medikament), ktorý sa používa na pomoc pri problémoch ako [[horúčka]], [[bolesti hlavy]] a iných menších trvalejších i kratších bolestiach. Paracetamol je užitočný i pri ovládaní veľmi silných bolestí, umožňujúc použitie nižších dávok ďalších [[nesteroidný protizápalový liek|nesteroidných protizápalových liekov]] (non-steroidal anti-inflammatory drugs - NSAIDs) alebo [[opioid]]ných analgetík, čím sa minimalizujú celkové vedľajšie účinky. Je hlavným ingredientom (prísadou) v mnohých [[nádcha|protinádchových]] a [[chrípka|protichrípkových]] liekoch, a tiež v mnohých predpisovaných analgetikách. Je považovaný za bezpečný pri užívaní ľuďmi v bezpečných dávkach, ale pre širokú dostupnosť je úmyselné alebo náhodné [[predávkovanie liekmi|predávkovanie]] dosť časté.
  
 
== Metabolizmus ==
 
== Metabolizmus ==
Paracetamol je [[liekový metabolizmus|metabolizovaný]] primárne v [[pečeň|pečeni]], kde jeho väčšina (60-90% terapeutickej dávky) je konvertovaná na inaktívne zlúčeniny konjugáciou so sulfátom a [[glukuronid]]om a potom vylúčená [[oblička]]mi. Len malá časť (5-10% terapeutickej dávky) je metabolizovaná hepatickým (pečeňovým) enzýmovým systémom [[cytochróm P450|cytochrómu P450]] (špecificky [[CYP2E1]]); toxické efekty paracetamolu sú pre minoritný alkylačný metabolit (''N''-acetyl-''p''-benzo-chinónový imín, skrátene [[NAPQI]]), ktorý je produkovaný cez tento enzým, nie pre samotný paracetamol alebo niektorý z majoritných metabolitov.
+
Paracetamol je [[metabolizmus|metabolizovaný]] primárne v [[pečeň|pečeni]], kde jeho väčšina (60-90% terapeutickej dávky) je konvertovaná na inaktívne zlúčeniny konjugáciou so sulfátom a [[glukuronid]]om a potom vylúčená [[oblička]]mi. Len malá časť (5-10% terapeutickej dávky) je metabolizovaná hepatickým (pečeňovým) enzýmovým systémom cytochrómu P450 (špecificky CYP2E1); toxické efekty paracetamolu sú pre minoritný alkylačný metabolit (''N''-acetyl-''p''-benzo-chinónový imín, skrátene NAPQI), ktorý je produkovaný cez tento enzým, nie pre samotný paracetamol alebo niektorý z majoritných metabolitov.
  
 
==Pozrite aj==
 
==Pozrite aj==
Riadok 21: Riadok 21:
 
==Zdroj==
 
==Zdroj==
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Paracetamol Wikipedia]
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Paracetamol Wikipedia]
 
+
{{Lieky}}
[[Category:Medikamenty]]
+
[[Category:lieky]]

Aktuálna revízia z 18:55, 13. apríl 2016

Molekula paracetamolu

Obsah

Paracetamol alebo acetaminofén je obvyklé analgetikum (tlmí bolesť) a antipyretikum (tlmí horúčku) - liek (medikament), ktorý sa používa na pomoc pri problémoch ako horúčka, bolesti hlavy a iných menších trvalejších i kratších bolestiach. Paracetamol je užitočný i pri ovládaní veľmi silných bolestí, umožňujúc použitie nižších dávok ďalších nesteroidných protizápalových liekov (non-steroidal anti-inflammatory drugs - NSAIDs) alebo opioidných analgetík, čím sa minimalizujú celkové vedľajšie účinky. Je hlavným ingredientom (prísadou) v mnohých protinádchových a protichrípkových liekoch, a tiež v mnohých predpisovaných analgetikách. Je považovaný za bezpečný pri užívaní ľuďmi v bezpečných dávkach, ale pre širokú dostupnosť je úmyselné alebo náhodné predávkovanie dosť časté.

[upraviť] Metabolizmus

Paracetamol je metabolizovaný primárne v pečeni, kde jeho väčšina (60-90% terapeutickej dávky) je konvertovaná na inaktívne zlúčeniny konjugáciou so sulfátom a glukuronidom a potom vylúčená obličkami. Len malá časť (5-10% terapeutickej dávky) je metabolizovaná hepatickým (pečeňovým) enzýmovým systémom cytochrómu P450 (špecificky CYP2E1); toxické efekty paracetamolu sú pre minoritný alkylačný metabolit (N-acetyl-p-benzo-chinónový imín, skrátene NAPQI), ktorý je produkovaný cez tento enzým, nie pre samotný paracetamol alebo niektorý z majoritných metabolitov.

[upraviť] Pozrite aj

[upraviť] Externé linky (anglicky)

[upraviť] Zdroj

Wikipedia

Kategória: Lieky

Osobné nástroje