Dekubitus

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 15:05, 7. september 2012; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Preležanina, dekubitus
Anglicky: decubitus
Latinsky: decubitus
Typ: rana
Subtyp:
Pôvodca:
Symptómy:
Terapia: podľa štádia
Prevencia: pravidelná zmena polohy pri dlhšom pobyte na lôžku
ICD-9: http://www.icd9data.com/2012/Volume1/680-709/700-709/707/707.0.htm
ICD-10: http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2010/en#/L89
DiseasesDB: http://www.diseasesdatabase.com/ddb10606.htm
MedlinePlus: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007071.htm
eMedicine: http://emedicine.medscape.com/article/190115-overview
MeSH: http://www.nlm.nih.gov/cgi/mesh/2012/MB_cgi?field=uid&term=D003668
OMIM:

Obsah

4 štádiá dekubitu

Dekubitus alebo preležanina alebo dekubitový vred je typ rán spôsobených dlhším neodľahčeným tlakom - najčastejšie ležaním - na nejakú časť tela, zvlášť na časti kože chrániace kostné alebo chrupavkovité plochy. Dekubity sú kompletne liečiteľné ak sú objavené skoro, ale bez medickej liečby sa môžu stať fatálnymi.

Klasifikácia

Definície štyroch štádií dekubitov sú revidované periodicky v angličtine na webe National Pressure Ulcer Advisory Panel (NPUAP) v USA. Stručná charakteristika:

  • Štádium I je najviac povrchové, indikované červeňou, ktorá nezmizne po uvoľnení tlaku. Toto štádium je vizuálne podobné na reaktívnu hyperémiu (technický termín pre excesívnu červeň) videnú na koži po dlhšej aplikácii tlaku. Otlaky zo štádia I možno odlíšiť od reaktívnej hyperémie dvoma spôsobmi: a) reaktívna hyperémia sa stratí za 3/4 času trvania stlačenia a b) reaktívna hyperémia pri stlačení zbledne, kým dekubitus štádia I nie. Koža môže byť teplejšia alebo chladnejšia ako normálna, má nerovnú štruktúru alebo je pre pacienta bolestivá. I keď sa dekubity ľahko identifikujú na pacientovi s bledou pokožkou, na tmavších ľuďoch sa môžu javiť ako odtiene purpurovej alebo modrej v porovnaní so svetlejšími odtieňami pokožky.
  • Štádium II je poškodenie pokožky - epidermis - rozšírené do kože - dermis, ale nie hlbšie. V tomto štádiu môže byť vred označený ako pľuzgier alebo odrenina.
  • Štádium III zahrňuje všetky vrstvy kože zasahujúc, ale neprenikajúc cez podkožné tkanivo. Toto podkožné tkanivo má relatívne slabé zásobovanie krvou a môže sa ťažko hojiť. V tomto štádiu môže vzniknúť výmol, ktorý urobí ranu omnoho väčšou ako vyzerá zhora.
  • Štádium IV je najhlbšie, rozšírené do svalu, šľachy alebo i do kosti.
  • Neštádiovateľné dekubity sú pokryté odumretými bunkami alebo chrastami a ranovými výlučkami, preto sa hĺbka nedá určiť.
Dekubitus v štádiu IV

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Dermatológia

Akné    Dekubitus    Koža   

Osobné nástroje