Defekácia
Defekácia alebo vylučovanie výkalov alebo kakanie je proces, ktorým organizmus eliminuje (vylučuje) tuhý alebo polotuhý odpadový materiál (výkaly) z digestívneho traktu cez anus (análny otvor). Ľudia vylučujú výkaly rôzne často - niekoľkokrát denne alebo len niekoľkokrát týždenne. Vlny svalových kontrakcií známych ako peristaltika v stenách čriev posúvajú fekálnu hmotu cez digestívny trakt ku konečníku. Nestrávená potrava tiež môže byť týmto spôsobom vylúčená; tento proces sa volá egescia (vypudenie).
Rektálna (konečníková) ampula (anatomicky tiež: ampulla recti) funguje ako dočasný sklad nepotrebného materiálu. Keď sa steny konečníka rozširujú pre naplnený materiál, receptory roztiahnutia z nervového systému umiestnené v stenách konečníka stimulujú nutkanie na defekáciu. Ak nutkanie nenasleduje defekácia, materiál v konečníku sa často vracia do čreva, kde sa absorbuje viac vody. Ak sa defekácia vynechá na dlhšiu periódu, fekálna hmota môže stuhnúť, čo rezultuje do zápchy.
Keď je konečník plný, zvýšenie intrarektálneho (vnútrokonečníkového) tlaku tlačí steny análneho kanálu od seba umožňujúc fekálnej hmote vstúpiť do kanálu. Rektum (konečník) sa skracuje, keď materiál je vtlačený do análneho kanálu a vlny peristaltiky tlačia výkaly von z rekta. Interný a externý análny zvierač umožňujú výkalom prechádzať pomocou svalov tlačiacich anus hore cez vychádzajúce výkaly.
Počas defekácie hrudné svaly, bránica, abdominálne stenové svaly a panvová membrána tvoria tlak na digestívny trakt a ventilácia sa dočasne zastavuje, lebo pľúca tlačia hrudnú bránicu dole pre tvorbu tlaku. Krvný tlak v tele sa zvyšuje a tiež množstvo krvi pumpované srdcom sa zvyšuje. V tomto čase je telo efektívne vystavené podobným tlakom ako je Valsalvov manéver.
Pozrite aj
Zdroj
Kategória: Gastroenterológia