Nauzea

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Nauzea (z gréčtiny "morská choroba") je vnímanie nevoľnosti a diskomfortu v žalúdku s nutkaním na dávenie.

Príčiny

Nauzea nie je choroba, je to symptóm niekoľkých stavov, mnohé z nich nesúvisia so žalúdkom. Nauzea často indikuje vnútorné stavy niekde v tele. Cestovná choroba, vznikajúca pre rozdiel medzi vnímaným pohybom a aktuálnym pohybom, je príklad. Vnímanie rovnováhy leží v uchu a spolupracuje so zrakom. Ak vnemy týchto dvoch zmyslov "nesúhlasia" pri aktuálnom telesnom pohybe, symptóm je prezentovaný ako nauzea i keď žalúdok so situáciou nemá nič spoločné. Nauzea je tiež adverzný (negatívny) efekt mnohých liekov. Nauzea môže byť tiež efekt konzumácie veľa sladkostí.

V medicíne nauzea môže byť problém počas niektorých diét chemoterapie a po celkovej anestézii. Nauzea je tiež častý symptóm tehotenstva. Mierna nauzea počas tehotenstva môže byť normálna a nemá byť považovaná za príčinu na alarm.

Iné príčiny nauzey:

Liečba

Kým krátka nauzea a dávenie sú obvykle neškodné, niekedy môžu značiť vážnejší stav, ako napríklad brušná choroba. Pri dlhšom dávení môže nastať dehydratácia a/alebo nebezpečné balansovanie elektrolytov.

Symptomatická liečba nauzey a dávenia môže obsahovať krátkodobú absenciu tuhej potravy. To je obvykle ľahké, lebo nauzea je temer vždy spojená so stratou apetítu. Dehydratácia môže vyžadovať rehydratáciu orálnymi alebo intravenóznymi elektrolytovými roztokmi. Ak je príčinou pohybová choroba, môže pomôcť sadnúť si v kľudnom prostredí.

Je niekoľko typov antiemetík a výskumníci stále hľadajú efektívnejšie terapie. Hlavné typy používané pacientami po chirurgických operáciách sú ondansetron, dexametazon, prometazín, difenhydramín a v malých dávkach droperidol. Doxylamín je možný liek pre nauzeu v tehotenstve.

Korenie zázvor sa už storočia používa ako ľudový prostriedok liečby nauzey a súčasný výskum túto terapiu potvrdzuje.

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Gastroenterológia

Osobné nástroje