Kontaktná šošovka

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kontaktná šošovka

Kontaktná šošovka je korektívna, kozmetická alebo terapeutická šošovka umiestnená obvykle na rohovku oka. Leonardovi da Vinci sa pripisuje popis a náčrt prvých návrhov kontaktných šošoviek v roku 1508, ale uplynulo vyše 300 rokov, kým boli naozaj vyrobené a nosené na očiach. Moderné jemné kontaktné šošovky vynašiel český chemik Otto Wichterle a jeho asistent Drahoslav Lím, ktorý tiež pripravil prvý gel na ich produkciu.

Niektoré jemné kontaktné šošovky sú sfarbené bledomodro aby boli viac viditeľné, keď sa ponoria do čistiacich a skladovacích roztokov. Niektoré kozmetické šošovky sú ľubovoľne sfarbené na zmenu vzhľadu oka. Iné šošovky majú na povrchu ochranu pred UV lúčmi na redukciu ultrafialového žiarenia do prirodzených očných šošoviek.

Celosvetove používa kontaktné šošovky asi 125 miliónov ľudí, z toho 28 až 38 miliónov v USA a 13 miliónov v Japonsku. Typy používaných šošoviek sa v rôznych krajinách dosť líšia, kým v Japonsku, Holandsku a Nemecku sa predpisuje okolo 20% tvrdých šošoviek, v Škandinávii je to menej ako 5%.

Ľudia používajú kontaktné šošovky z rôznych dôvodov, často pre ich vzhľad a praktičnosť. V porovnaní s okuliarmi sú kontaktné šošovky menej citlivé na vlhké počasie, nezaparia sa a poskytujú širšie pole videnia. Sú vhodnejšie pre mnoho športových aktivít. Naviac niektoré oftalmologické stavy ako keratokonus a aniseikónia sa nedajú okuliarmi dostatočne korigovať.

Pozrite aj

Externé linky

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Contact_lens

Osobné nástroje