Cysticerkóza

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Cysticerkóza
Anglicky: Cysticercosis
Latinsky:
Typ: infekčná
Subtyp: parazitická
Pôvodca: pásomnica dlhočlánková
Symptómy:
Terapia:
Prevencia: hygiena, dôsledné varenie bravčového mäsa
ICD-9: http://www.icd9data.com/2012/Volume1/001-139/120-129/123/123.1.htm
ICD-10: http://apps.who.int/classifications/icd10/browse/2010/en#/B69
DiseasesDB: http://www.diseasesdatabase.com/ddb3341.htm
MedlinePlus: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000627.htm
eMedicine: http://emedicine.medscape.com/article/781845-overview
MeSH: http://www.nlm.nih.gov/cgi/mesh/2011/MB_cgi?field=uid&term=D003551
OMIM:
Obrázok z magnetickej rezonancie, pacient s neurocysticerkózou s viacnásobnými nálezmi v mozgu.

Cysticerkóza označuje tkanivovú infekciu po konzumácii vajíčiek pásomnice dlhočlánkovej, čo je pásomnica pochádzajúca z bravčového mäsa. Choroba sa šíri fekálno-orálnou cestou cez kontaminovanú potravu a vodu, a je to primárne choroba z potravy. Po konzumácii obvykle nedovarenej potravy vajíčka prechádzajú vnútrom čreva do tkanív a migrujú väčšinou do mozgu a svalov. Formujú cysty, ktoré môžu vydržať roky. V niektorých prípadoch cysty spôsobia zápalovú reakciu, ktorá sa prejaví ako bolestivé útvary v svaloch a záchvaty, keď sú cysty v mozgu. Symptomatická choroba z cýst pásomnice dlhočlánkovej v mozgu sa nazýva neurocysticerkóza a je to najčastejšia helmintická (pásomnicová) infekcia mozgu celosvetovo.

Cysticerkózu treba odlíšiť od pásomnicovej infekcie - taeniázy, teda nosenie dospelej pásomnice v čreve (čo je cez konzumáciu cýst v sprostredkujúcom hostiteľovi, nie konzumácia vajíčok ako v cysticerkóze). To predstavuje 2 odlišné fázy životného cyklu parazita. I keď obe formy infekcie môžu potenciálne nastať u daného jednotlivca v rovnakom čase, sú to rôzne entity choroby a majú odlišnú liečbu a potenciálne následky.

Životný cyklus pásomnice dlhočlánkovej

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Cysticercosis

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje