Barla

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Typická predlakťová barla.
Pacient s podpazušnými barlami.

Obsah

Barlemedické nástroje používané, keď sa pacient zraní, obvykle pod pásom. Slovo barla môže značiť čokoľvek používané osobou na psychologickú alebo emocionálnu podporu.

Medické barle

Typy

Existuje niekoľko odlišných typov medických barlí:

Predlakťové 
Barly na predlaktie sú najčastejšie používaný typ v Európe, ale v USA ich temer výlučne používajú osoby s trvalou invaliditou. I americkí orthopedickí chirurgovia už začali predpisovať tieto barle pacientom s potrebami na kratší termín. Barly na predlaktie sa používajú prekĺznutím ramena do manžety a držaním rúčky. Manžeta je obvykle vyrobená z plastu alebo kovu, môže byť polkruhová alebo plnokruhová s otvorom vpredu typu V, ktorý umožňuje vykĺznutie predlaktia v prípade pádu.

Emile Schlick, francúzsky strojný inžinier, patentoval chodiacu palicu (USA patent číslo 1244249 z 23.10.1917), ktorá poskytovala chodiacu podporu na hornom konci pre opretie predlaktia. Tento vynález bol patentovaný prvý raz vo Francúzsku 7.5.1915. Philipp Cederstom patentoval podobne vyzerajúcu palicovú barlu (patent USA číslo 2192766). A vynálezca A. R. Lofstrand podal patent v roku 1945, ktorý sa skladá z barly s nastaviteľnou dĺžkou.

Podpazušné 
Tvoria najčastejší typ v USA a najčastejšie ich používajú ľudia s dočasnou invaliditou alebo zranením. Používajú sa umiestnením podložiek proti hrudnému košu pod pazuchy a uchopením rúčky, ktorá je dole rovnobežne s podložkou. Niekedy sa nazývajú úžlabné barle.

Materiály

  1. Drevo
  2. Oceľ a iné kovy
  3. Hliník
  4. Uhlíkové vlákno
  5. Titán

Externé linky (anglicky)

Externé linky (slovensky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Medické vybavenie

Osobné nástroje