Kvapalina

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
Riadok 1: Riadok 1:
 
[[File:Water drop 001.jpg|thumb|300px|Kvapka [[voda|vody]].]]
 
[[File:Water drop 001.jpg|thumb|300px|Kvapka [[voda|vody]].]]
'''Kvapalina''' je temer nestlačiteľná tekutina, ktorá sa prispôsobuje tvaru svojej nádoby, ale zachováva si temer konštantný objem nezávisle od tlaku. Je to jedno zo základných skupenstiev hmoty (ostatné sú [[tuhá látka]], plyn a plazma), a je to jediné skupenstvo so stálym objemom ale nestálym tvarom. Kvapalina sa skladá z malých vibrujúcich častíc hmoty ako sú [[atóm]]y, držia spolu medzimolekulovými väzbami. Voda je s veľkou prevahou najrozšírenejšia kvapalina na Zemi. Ako plyn, kvapalina je schopná prádiť a nadobudnúť tvar nádoby. Väččina kvapalín odolá tlaku, i keď niektoré sa dajú stlačiť. Na rozdiel od plynu, kvapalina sa nešíri aby vyplnila každú časť nádoby, a udržuje si temer konštantnú hustotu. Zvláštna vlastnosť kvapalín je povrchové napätie, čo vedie k javom vlhkosti.
+
'''Kvapalina''' je temer nestlačiteľná tekutina, ktorá sa prispôsobuje tvaru svojej nádoby, ale zachováva si temer konštantný objem nezávisle od tlaku. Je to jedno zo základných skupenstiev hmoty (ostatné sú [[tuhá látka]], plyn a plazma), a je to jediné skupenstvo so stálym objemom, ale nestálym tvarom. Kvapalina sa skladá z malých vibrujúcich častíc hmoty ako sú [[atóm]]y, držia spolu medzimolekulovými väzbami. [[Voda]] je s veľkou prevahou najrozšírenejšia kvapalina na Zemi. Podobne ako plyn, kvapalina je schopná prúdiť a nadobudnúť tvar nádoby. Väčšina kvapalín odolá tlaku, i keď niektoré sa dajú stlačiť. Na rozdiel od plynu, kvapalina sa nešíri aby vyplnila každú časť nádoby a udržuje si temer konštantnú hustotu. Zvláštna vlastnosť kvapalín je povrchové napätie, čo vedie k javom vlhkosti.
  
 
==Pozrite aj==
 
==Pozrite aj==

Aktuálna revízia z 09:39, 21. december 2015

Kvapka vody.

Kvapalina je temer nestlačiteľná tekutina, ktorá sa prispôsobuje tvaru svojej nádoby, ale zachováva si temer konštantný objem nezávisle od tlaku. Je to jedno zo základných skupenstiev hmoty (ostatné sú tuhá látka, plyn a plazma), a je to jediné skupenstvo so stálym objemom, ale nestálym tvarom. Kvapalina sa skladá z malých vibrujúcich častíc hmoty ako sú atómy, držia spolu medzimolekulovými väzbami. Voda je s veľkou prevahou najrozšírenejšia kvapalina na Zemi. Podobne ako plyn, kvapalina je schopná prúdiť a nadobudnúť tvar nádoby. Väčšina kvapalín odolá tlaku, i keď niektoré sa dajú stlačiť. Na rozdiel od plynu, kvapalina sa nešíri aby vyplnila každú časť nádoby a udržuje si temer konštantnú hustotu. Zvláštna vlastnosť kvapalín je povrchové napätie, čo vedie k javom vlhkosti.

[upraviť] Pozrite aj

[upraviť] Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid

Osobné nástroje