Tkanivo
Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Termín tkanivo v medicíne je kolekcia (skupina) spojených buniek vykonávajúcich podobnú funkciu v organizme.
Veda študujúca tkanivá sa volá histológia, alebo v spojení s chorobami sa volá histopatológia.
Klasické nástroje na štúdium tkanív je voskový blok, tkanivové farbivo a mikroskop, i keď vývoj elektrónovej mikroskopie, imunofluorescencie a zmrazených sekcií pridali počas dekád nové poznatky. S týmito nástrojmi klasické podoby tkanív môžu byť vyšetrené v zdravi a chorobe, umožňujúc značné spresnenie klinických diagnóz a prognóz. Sú 4 základné typy tkanív v tele všetkých živočíchov vrátane ľudí a nižších mnohobunkových organizmov. Tie tvoria všetky orgány, štruktúry a iný obsah.
- Epitelium - Tkanivá zložené z vrstiev buniek pokrývajúcich povrch orgánov ako je povrch kože a vnútorné línie digestívneho traktu: tkanivá určené na ochranu, sekréciu (vylučovanie štiav) a absorpciu (pohlcovanie).
- Spojivové tkanivo - Tieto tkanivá spájajú všetko dokopy. Sú charakterizované separáciou buniek neorganickým materiálom nazývaným extracelárna matica. Kostné tkanivo a krv sú spojivové tkanivá.
- Svalové tkanivo - Svalové bunky obsahujú kontraktilné filamenty (vlákna), ktoré sa pohybujú pozdĺž seba a menia rozmer bunky. Svalové tkanivo sa tiež delí na 3 typy: viscerálny alebo hladký sval, nachádzajúci sa vo vnútorných líniach orgánov; kostrový sval je pripojený na kosť pre mobilitu; a srdcový sval sa nachádza v srdci.
- Nervové tkanivo - Bunky formujúce mozog, miechu a periférny nervový systém.
Pozrite aj
Zdroj
Kategória: Anatómia