Tkanivo

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Nová stránka: Kmeňové bunky sa diferencujú na bunky rôznych orgánov tela. '''Biologické tkanivo''' je kolekcia (skupina) spojených [[bun...)
 
 
2 medziľahlé revízie od jedného používateľa nie sú zobrazené.
Riadok 1: Riadok 1:
[[image:Bunkova-diferenciacia-na-tkaniva.gif|frame|Kmeňové bunky sa diferencujú na bunky rôznych orgánov tela.]]
+
[[image:Bunkova-diferenciacia-na-tkaniva.gif|thumb|400px|Kmeňové bunky sa diferencujú na bunky rôznych orgánov tela.]]
'''Biologické tkanivo''' je kolekcia (skupina) spojených [[bunka|buniek]] vykonávajúcich podobnú funkciu v [[organizmus|organizme]].
+
Termín '''tkanivo''' v [[medicína|medicíne]] je kolekcia (skupina) spojených [[bunka|buniek]] vykonávajúcich podobnú funkciu v [[organizmus|organizme]].  
  
 
Veda študujúca tkanivá sa volá [[histológia]], alebo v spojení s [[choroba]]mi sa volá [[histopatológia]].
 
Veda študujúca tkanivá sa volá [[histológia]], alebo v spojení s [[choroba]]mi sa volá [[histopatológia]].
 +
 +
Klasické nástroje na štúdium tkanív je voskový blok, tkanivové farbivo a [[mikroskop]], i keď vývoj elektrónovej mikroskopie, imunofluorescencie a zmrazených sekcií pridali počas dekád nové poznatky. S týmito nástrojmi klasické podoby tkanív môžu byť vyšetrené v [[zdravie|zdravi]] a [[choroba|chorobe]], umožňujúc značné spresnenie klinických [[diagnóza|diagnóz]] a prognóz.
 +
Sú 4 základné typy tkanív v tele všetkých živočíchov vrátane ľudí a nižších mnohobunkových [[organizmus|organizmov]]. Tie tvoria všetky [[orgán]]y, štruktúry a iný obsah.
 +
# '''[[Epitelium]]''' - Tkanivá zložené z vrstiev [[bunka|buniek]] pokrývajúcich povrch orgánov ako je povrch kože a vnútorné línie digestívneho traktu: tkanivá určené na ochranu, sekréciu (vylučovanie štiav) a absorpciu (pohlcovanie).
 +
# '''[[Spojivové tkanivo]]''' - Tieto tkanivá spájajú všetko dokopy. Sú charakterizované separáciou buniek neorganickým materiálom nazývaným extracelárna matica. [[Kostné tkanivo]] a [[krv]] sú spojivové tkanivá.
 +
# '''[[sval|Svalové tkanivo]]''' - Svalové bunky obsahujú kontraktilné filamenty (vlákna), ktoré sa pohybujú pozdĺž seba a menia rozmer bunky. Svalové tkanivo sa tiež delí na 3 typy: viscerálny alebo [[hladký sval]], nachádzajúci sa vo vnútorných líniach orgánov; [[kostrový sval]] je pripojený na [[kosť]] pre mobilitu; a [[srdcový sval]] sa nachádza v [[srdce|srdci]].
 +
# '''[[Nervové tkanivo]]''' - Bunky formujúce [[mozog]], [[miechu]] a [[periférny nervový systém]].
  
 
==Pozrite aj==
 
==Pozrite aj==
Riadok 10: Riadok 17:
 
===Zdroj===
 
===Zdroj===
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Tissue_%28biology%29 Wikipedia]
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Tissue_%28biology%29 Wikipedia]
 
+
{{Anatomia}}
[[Category:anatómia]]
+
[[Category:tkanivá]]

Aktuálna revízia z 08:19, 20. august 2008

Kmeňové bunky sa diferencujú na bunky rôznych orgánov tela.

Termín tkanivo v medicíne je kolekcia (skupina) spojených buniek vykonávajúcich podobnú funkciu v organizme.

Veda študujúca tkanivá sa volá histológia, alebo v spojení s chorobami sa volá histopatológia.

Klasické nástroje na štúdium tkanív je voskový blok, tkanivové farbivo a mikroskop, i keď vývoj elektrónovej mikroskopie, imunofluorescencie a zmrazených sekcií pridali počas dekád nové poznatky. S týmito nástrojmi klasické podoby tkanív môžu byť vyšetrené v zdravi a chorobe, umožňujúc značné spresnenie klinických diagnóz a prognóz. Sú 4 základné typy tkanív v tele všetkých živočíchov vrátane ľudí a nižších mnohobunkových organizmov. Tie tvoria všetky orgány, štruktúry a iný obsah.

  1. Epitelium - Tkanivá zložené z vrstiev buniek pokrývajúcich povrch orgánov ako je povrch kože a vnútorné línie digestívneho traktu: tkanivá určené na ochranu, sekréciu (vylučovanie štiav) a absorpciu (pohlcovanie).
  2. Spojivové tkanivo - Tieto tkanivá spájajú všetko dokopy. Sú charakterizované separáciou buniek neorganickým materiálom nazývaným extracelárna matica. Kostné tkanivo a krv sú spojivové tkanivá.
  3. Svalové tkanivo - Svalové bunky obsahujú kontraktilné filamenty (vlákna), ktoré sa pohybujú pozdĺž seba a menia rozmer bunky. Svalové tkanivo sa tiež delí na 3 typy: viscerálny alebo hladký sval, nachádzajúci sa vo vnútorných líniach orgánov; kostrový sval je pripojený na kosť pre mobilitu; a srdcový sval sa nachádza v srdci.
  4. Nervové tkanivo - Bunky formujúce mozog, miechu a periférny nervový systém.

[upraviť] Pozrite aj

[upraviť] Zdroj

Wikipedia

Kategória: Anatómia

Anatómia    Anus    Bunka    Jazyk    Kosť    Ľudská anatómia    Nos    Oko    Organizmus    Orgán    Pečeň    Prsník    Rektum    Srdce    Sval    Štítna žľaza    Tkanivo    Tvár    Vlas    Zoznam ľudských anatomických systémov    Žalúdok   

Osobné nástroje