Nepravé kiahne

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 11:34, 20. december 2021; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Dieťa s nepravými kiahňami
Typický pľuzgier nepravých kiahní krátko po objavení, o jeden alebo 2 dni sa jeho obsah stane kalným.
Chrbát 30-ročného muža s nepravými kiahňami. Je to 5-ty deň od vzniku vyrážok, na ktorých sa začínajú tvoriť chrasty.

Nepravé kiahne alebo ovčie kiahne je obvyklý názov pre Varicella zoster, jednu z detských infekčných chorôb chytených a prekonaných u väčšiny detí.

Nepravé kiahne spôsobuje varicella zoster vírus (VZV), tiež známy ako ľudský (humánny) herpes vírus 3 (HHV-3), jeden z ôsmich herpes vírusov, ktoré postihujú ľudí. Začína so spojivkovými a katarálnymi (nádchovými) symptómami a potom s charakteristickými bodkami objavujúcimi sa v dvoch alebo troch vlnách, hlavne na tele a hlave skôr ako na rukách, ktoré sa stávajú svrbivými drsnými dierkami (anglicky pox) - malé otvorené boľavé miesta, ktoré sa zahoja obvykle bez jaziev.

Nepravé kiahne majú 10-14 dňovú inkubačnú dobu a sú vysoko nákazlivé fyzickým kontaktom 2 dni pred objavením symptómov. Po prvotnej infekcii obvykle nasleduje doživotná ochranná imunita pred ďalšími epizódami nepravých kiahní. Rekurentné (návratové) nepravé kiahne sú zriedkavé, ale pravdepodobné u ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Symptomatická liečba sa realizuje kalamínovým roztokom (uhličitan zinočnatý) na zníženie svrbenia a paracetamol/acetaminofén sa často používajú na redukciu horúčky.

Nepravé kiahne sú zriedka fatálne (obvykle z vírusu varicella pneumónia), u tehotných žien a u ľudí s oslabeným imunitným systémom znamenajú vyšší risk. Tehotné ženy, ktoré nevedia, či sú imúnne a ktoré prídu do kontaktu s nepravými kiahňami, môžu potrebovať urgentnú liečbu, lebo vírus môže spôsobiť vážne problémy deťom. To je menší problém po 20 týždňoch.

V neskoršom živote vírusy ostávajú skryté v nervoch a môžu sa reaktivovať spôsobujúc lokalizované prepuknutia herpes zoster (pásový opar). To sa prihodí zvlášť u ľudí s oslabeným imunitným systémom, ako sú starší ľudia, a asi ešte viac u ľudí so slnečným úpalom. Na rozdiel od nepravých kiahní, ktoré sa obvykle úplne zahoja, herpes zoster môže rezultovať do perzistentnej (trvalej) post-herpetickej neuralgickej bolesti.

Znaky a symptómy

Nepravé kiahne je vysoko nákazlivá choroba, ktorá sa šíri z osoby na osobu priamym kontaktom alebo vzduchom z kašľania alebo kýchania infikovanej osoby. Kontakt s tekutinou z pľuzgiera nepravých kiahní môže tiež rozšíriť chorobu. Osoba s nepravými kiahňami je zdroj nákazy 1-2 dni pred objavením vyrážky až pokým všetky pľuzgiere nevyformujú chrasty. To môže trvať 5-10 dní. Trvá 10-21 dní po kontakte s infikovanou osobou, kým sa u niekoho rozvinú nepravé kiahne.

Pľuzgiere nepravých kiahní začínajú ako 2–4 milimetrové červené pupienky na koži, ktoré vyvinú nepravidelný obrys (ružový list). Tenkostenné, jasné vačky (kvapky rosy) sa vyvinú na vrchu červenej plochy. Tieto "kvapky rosy na ružovom kvete" sú veľmi charakteristické pre nepravé kiahne. Po asi 8–12 hodinách tekutina vo vačku stmavne a vačok pukne zanechajúc obal. Tekutina je vysoko nákazlivá, ale keď sa ranka pokryje chrastou, nie je považovaná za nákazlivú. Chrasta obvykle zmizne po 7 dňoch zanechajúc niekedy jazvu podobnú kráteru. I keď jedna ranka prechádza týmto kompletným cyklom počas asi 7 dní, ďalší charakteristický znak nepravých kiahní je fakt, že nové ranky sa objavujú každý deň počas niekoľkých dní. Preto môže trvať asi týždeň, kým sa nové ranky prestanú objavovať a existujúce ranky sa pokryjú chrastou. Deti sa nesmú poslať späť do školy, kým všetky ranky nemajú chrastu.

Druhé infekcie s nepravými kiahňami sa vyskytujú u jednotlivcov s oslabenou imunitou, ale nie sú časté. Tieto druhotné infekcie sú zriedka vážne. Triezvy odhad podľa pozorných hodnotení v krajinách s nízkou prevalenciou (výskytom) nepravých kiahní pre imunizáciu (očkovanie), nízke pôrodné kvóty a zvýšenú separáciu je, že imunita bola posilnená subklinickými riešeniami a druhotná infekcia je teraz menej obvyklá. Je ale viac nebezpečná s herpes zoster (pásovým oparom). Boli hlásené prípady opakovaných infekcií.

Priebeh nepravých kiahní je rôzny pri každom dieťati, ale dieťa bude obvykle choré na nepravé kiahne asi 4-7 dní. Nové pľuzgiere sa obvykle prestanú objavovať od 5. dňa, väčšina má chrastu na 6. deň a väčšina chrást je preč behom 20 dní od začiatku červenania. Ak ale prídu komplikácie, doba uzdravenia môže byť dlhšia.

Najčastejšie symptómy nepravých kiahní:

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje