Tumor

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Tumor alebo nádor (cez starú francúzštinu tumour do latinčiny tumor značí "zdurenina") je abnormálny výrast alebo zoskupenie tkaniva. Tumor môže byť buď maligný (zhubný) alebo benigný (nezhubný). Temer všetky tumory sú príkladom neoplázie (abnormálny rast buniek), i keď niektoré vývojové malformácie alebo zápalové zoskupenia môžu byť príležitostne referované ako tumory.

Príčiny

Neoplastické tumory sú spôsobené mutáciami v DNA buniek, ktoré interferujú so schopnosťou bunky regulovať a limitovať bunkové delenie. Akumulácia mutácii je potrebná na rozvinutie tumoru. Mutácie, ktoré aktivujúce onkogény alebo potlačujú tumorové potlačujúce gény môžu eventuálne viesť do tumorov. Bunky majú mechanizmy opravujúce DNA a iné mechanizmy spôsobujúce, že bunka zničí seba - apoptóza - ak poškodenie DNA je vážne. Mutácie potlačujúce gény týchto mechanizmov môžu tiež spôsobiť rakovinu. Mutácia v jednom onkogéne alebo jeden tumorový potlačujúci gén obvykle nestačí na vznik tumoru, potrebná je kombinácia viac mutácií.

V súčasnosti je objavované, že mnoho ľudských rakovín, hlavne epiteliálne rakoviny, sú spôsobené vírusovou infekciou. Najviac kauzatívne (spôsobujúce) vírusy sú členy rodiny Herpesvirus, ktoré môžu spôsobiť rakoviny ako Kaposi Sarcoma a cervikálna rakovina (krčku maternice).

Pozrite aj

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Onkológia

Osobné nástroje