Rakovina

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 20:00, 30. jún 2007; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Keď normálne bunky sú poškodené alebo staré, nasleduje apoptóza (zánik buniek rozdelením na jednotlivé častice); rakovinové bunky sa však apoptóze vyhnú a pokračujú v neregulovanom delení.

Obsah

Rakovina (anglicky cancer) je skupina chorôb charakterizovaných nekontrolovaným bunkovým delením a schopnosťou týchto buniek napádať iné tkanivá a rozšíriť sa do iných častí tela, kde bunky nie sú normálne lokalizované (metastázy). Rakovina je spôsobená narušením DNA genetickými a environmentálnymi faktormi, vedúcimi k nenormálnej regulácii buniek.

Bunková multiplikácia (množenie, proliferácia - novotvorenie tkaniva) je normálny fyziologický proces vyskytujúci sa v temer všetkých tkanivách a za mnohých okolností, napr. reakcia na úraz, imunitná reakcia, alebo výmena buniek, ktoré odumreli alebo boli vylúčené ako časť ich životného cyklu (v tkanivách ako koža alebo slizničné membrány digestívneho traktu). Normálny balans (rovnováha) medzi proliferáciou (novotvorením) a bunkovou smrťou je pevne regulovaný na zaistenie integrity orgánov a tkanív. Mutácie v DNA vedúce k rakovine sa objavujú po narušení týchto systematických procesov.

Nekontrolovaná a často rapídna proliferácia buniek môže viesť buď k benígnemu (nezhubnému) tumoru (tumor=nádor) alebo k malígnemu tumoru (rakovina). Benigné tumory sa nerozširujú do iných častí tela alebo nenapádajú iné tkanivá, a zriedka ohrozujú život. Malígne tumory môžu napadnúť iné orgány, rozšíriť sa do vzdialených lokácií (metastázy) a ohroziť život.

Znaky a symptómy

I keď pokročilá rakovina môže spôsobiť bolesť, nie je to vždy prvý symptóm. Rakovinové symptómy môžu byť približne rozdelené do 3 skupín:

  • Lokálne symptómy: neobvyklá zdurenina (tumor po latinsky značí zdurenina), hemoragia (krvácanie), vredovitosť alebo žltačka.
  • Symptómy metastázy (rozšírenie): zväčšené lymfatické uzliny, kašel a hemoptysis, hepatomegália (zväčšená pečeň), bolesť kostí, fraktúra postihnutých kostí a neurologické symptómy.
  • Systemické symptómy: úbytok hmotnosti, slabý apetít a podvýživa (chradnutie), silné potenie (nočný pot), anémia a špecifický paraneoplastický fenomén, teda špecifické podmienky kvôli aktívnej rakovine, ako trombóza (zrážanie krvi v cievach) alebo hormonálne zmeny.

Každá položka zo zoznamu má substančnú diferenčnú diagnostiku (môže byť asociovaná s nesúvisiacimi chorobami). Často je rakovina nečakaný nález počas skúmania oveľa obecnejších symptómov, kým iné sú diagnostikované skríningom.

Typy rakoviny

Rakoviny pochádzajú z jedinej bunky. Preto rakoviny môžu byť klasifikované typom bunky, v ktorej vznikli a lokalizáciou bunky.

Karcinómy pochádzajú z epitelnej (kožnej) bunky, digestívneho traktu alebo žliaz. Leukémia začína v bunkách kostnej drene. Lymfóma je rakovina pochádzajúca z lymfatického tkaniva. Melanóma vzniká v melanocytoch. Sarkóma začína v spojovacom tkanive kostí alebo svalu. Teratóma začína v zárodku buniek.

Rakoviny dospelých

Rakoviny dospelých sú obvykle formované v epitelných tkanivách a sú asi často rezultátom dlhého biologického procesu súvisiaceho s interakciou exogénnych expozícií s genetickými a inými endogénnymi charakteristikami medzi susceptibilnými (citlivými) ľuďmi. Napr.: karcinóm mechúra, krvná (a kostná dreň) - hematologické malignancie, leukémia, lymfóma, Hodgkinova choroba, non-Hodgkinova lymfóma, multiplexný myelóm, mozgový tumor, rakovina prsníka, cervikálna (krčková) rakovina, kolorektálna rakovina - v čreve, anále alebo apendixe (slepé črevo), esofagelná (hrdlová) rakovina, endometriálna rakovina - vo vagíne, hepatobunkový karcinóm - v pečeni, gastrointestinálny stromátny tumor (GIST), hrtanová rakovina, pľúcna rakovina, mezotelióma - v pleure alebo perikardiu, orálna rakovina, osteosarkóma - v kostiach, ovariálna (vaječníková) rakovina, pankreatická rakovina, rakovina prostaty, renálny bunkový karcinóm - v obličkách, rhabdomyosarkóma - vo svaloch, kožná rakovina (včítane benígnych materských znamienok a dysplastických névi), žalúdočná rakovina, testikulárna rakovina a rakovina štítnej žľazy.

Detské rakoviny

Rakovina sa môže tiež objaviť u detí, zvlášť u veľmi malých. Tu nenormálne genetické procesy, ktoré nedokážu zabrániť klonálnej proliferácii buniek s neregulovaným rastovým potenciálom, sa vyskytujú veľmi skoro v živote a napredujú veľmi rýchlo.

Vek najvyššieho výskytu rakoviny u detí je počas prvého roku života. Neuroblastóma je najčastejšia kojenecká zhubnosť, nasledovaná leukémiou a rakovinami centrálneho nervového systému. Dievčatá i chlapci - kojenci majú v podstate rovnaký priemerný výskyt rakoviny, ale bieli kojenci majú podstatne vyšší výskyt rakoviny než čierni pre väčšinu typov rakoviny. Relatívne prežitie pre kojencov je veľmi dobré u neuroblastómie, Wilmovom tumore a retinoblastómii, ale nie pre väčšinu ostatných typov rakoviny. Detské rakoviny od najčastejších po najmenej časté: neuroblastómia, leukémia, centrálny nervový systém, retinoblastómia, Wilmov tumor, embryová bunka, sarkómy jemného tkaniva, hepatické (pečeňové), lymfómy (napr. Hodgkinova choroba), epitelné.

Diagnostika rakoviny

Biopsia

Biopsia vedie k definitívnej diagnóze väčšiny nádorov. Vyžaduje odobranie buniek a/alebo kúskov tkanív na testy u patológa. Tkanivová diagnostika indikuje typ bunky, ktorý proliferuje (rastie), jeho intenzitu (stupeň dysplázie - porucha vývoja alebo rastu), jeho rozsah a velikosť a - niekedy s pomocou cytogenetiky a imunohistochémie - prognostické a terapeutické determinanty.

Biopsia môže byť liečivá, ak je celá lézia (zranenie) vybraná; potom sú hranice vzorky testované blízko k videniu, či všetko zhubné tkanivo bolo naozaj odstránené.

Typ biopsie závisí na vzorkovanom orgáne. Mnoho biopsí (napr. kožná, prsná alebo pečeňové) možno urobiť zvoka. Biopsie iných orgánov sa robia v anestézii a požadujú chirurgiu.

Externé linky (anglicky)

Profesionálne a výskumné

Zdroj

Wikipedia

Osobné nástroje