Nemocnica

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
 
Riadok 52: Riadok 52:
 
===Zdroj===
 
===Zdroj===
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Hospital Wikipedia]
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Hospital Wikipedia]
 
+
{{Hospitals}}
 
[[Category:nemocnice| ]]
 
[[Category:nemocnice| ]]
 
[[Category:zdravotná starostlivosť]]
 
[[Category:zdravotná starostlivosť]]

Aktuálna revízia z 12:50, 1. december 2007

Nemocnica Ružinov v Bratislave.
Nemocnica v Petržalke (Bratislava).
Lôžko intenzívnej starostlivosti po traumatickej intervencii (zásahu), ukazujúc moderné technické vybavenie súčasných nemocníc.

Obsah

Nemocnica je inštitúcia pre zdravotnú starostlivosť, často ale nie vždy poskytujúca dlhšie trvajúce pobyty pre pacientov.

V súčasnosti obvykle nemocnice financuje štát, zdravotné organizácie, zdravotné poisťovne alebo charity. Ale v histórii nemocnice zakladali a financovali hlavne náboženské rády alebo charitatívni jednotlivci a vodcovia. V nemocniciach dnes pracujú profesionálni doktori, chirurgovia a sestry, kým v minulosti túto prácu obvykle robili zakladajúce náboženské rády alebo dobrovoľníci.

[upraviť] Typy nemocníc

Niektorí pacienti chodia do nemocnice len pre diagnózu alebo terapiu a potom ju opustia ('ambulantní pacienti'); kým iní sú 'prijatí' a ostanú cez noc alebo niekoľko týždňov alebo mesiacov ('hospitalizovaní pacienti'). Nemocnice sa obvykle odlišujú od iných typov medických zariadení ich schopnosťou prijať a starať sa o hospitalizovaných.

[upraviť] Špecializované nemocnice

Typy špecializovaných nemocníc:

Nemocnica môže byť jedna budova alebo kampus (skupina budov). Niektoré nemocnice sú spojené s univerzitami pre medický výskum a tréning medického personálu. Globálne je väčšina nemocníc financovaná vládami alebo charitami. V Európe i USA je väčšina nemocníc nonprofit.

[upraviť] Kliniky

Medické zariadenie menšie než nemocnica sa volá klinika a často ju prevádzkuje vládna agentúra pre zdravotné služby alebo privátna (súkromná) spoločnosť medikov (kde je súkromná prax povolená). Kliniky obvykle poskytujú len ambulatné služby.

[upraviť] Iné zariadenia

Mnoho nemocníc má programy pre dobrovoľníkov, kde ľudia (obvykle študenti a dôchodcovia) môžu pomáhať a poskytovať rôzne doplnkové služby.

Nemocniciam môže byť nariadené mať záložné zdroje napájania pre prípad výpadku elektrickej siete. Navyše môžu byť dané na špeciálne vysoké prioritné segmenty verejných prác (technické vybavenie) - infraštruktúry - na zaistenie kontinuity starostlivosti počas stavu nebezpečenstva.

[upraviť] Podporná infraštruktúra

Chirurgické, špeciálne procedúry, rádiologické, jednotka intenzívnej starostlivosti a pacientske izby obvykle majú medické plyny, záložnú a normálnu elektrickú sieť a kúrenie, klimatizačné a ventilačné systémy.

[upraviť] Pozrite aj

[upraviť] Externé linky (anglicky)

[upraviť] Zdroj

Wikipedia

Kategória: Nemocnice

Osobné nástroje