Nádcha

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Rozdiel medzi revíziami)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
(Nová stránka: '''Nádcha''' alebo '''rinitída''' (anglicky "rhinitis") je medický termín popisujúci podráždenie a zápal niektorých vnútorných častí nosa. ==Zdroj== [http://en....)
 
 
Riadok 1: Riadok 1:
'''Nádcha''' alebo '''rinitída''' (anglicky "rhinitis") je medický termín popisujúci podráždenie a [[zápal]] niektorých vnútorných častí [[nos]]a.  
+
'''Nádcha''' alebo '''rinitída''' (anglicky "rhinitis") je medický termín popisujúci podráždenie a [[zápal]] niektorých vnútorných častí [[nos]]a. Hlavný znak nádchy je hlien tečúci z nosa zvaný sopeľ. Príčinou je akútny alebo chronický [[zápal]] slizničnej membrány v nose kvôli [[vírus]]om, [[baktéria]]m alebo iritantom. Zápal spôsobuje vznik nadmerného množstva [[hlien]]u a teda vytekajúci sopeľ a tiež upchatie nosa a prípadne prienik sopľa do [[ústa|ústnej dutiny]]. Zistilo sa, že rinitída má negatívne dôsledky nielen na nos, [[hrdlo]] a [[oko|oči]], ale aj na [[spánok]], uši a dokonca i na učenie. Rinitídu pôsobí zvýšenie [[histamín]]u, čo sa často spája so vzdušnými [[alergén]]mi. Tieto alergény môžu vplývať na nos, oči a hrdlo a môžu spôsobiť zvýšenie produkcie tekutín v týchto oblastiach.
 
==Zdroj==
 
==Zdroj==
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Rhinitis Wikipedia]
 
[http://en.wikipedia.org/wiki/Rhinitis Wikipedia]

Aktuálna revízia z 11:51, 24. február 2009

Nádcha alebo rinitída (anglicky "rhinitis") je medický termín popisujúci podráždenie a zápal niektorých vnútorných častí nosa. Hlavný znak nádchy je hlien tečúci z nosa zvaný sopeľ. Príčinou je akútny alebo chronický zápal slizničnej membrány v nose kvôli vírusom, baktériam alebo iritantom. Zápal spôsobuje vznik nadmerného množstva hlienu a teda vytekajúci sopeľ a tiež upchatie nosa a prípadne prienik sopľa do ústnej dutiny. Zistilo sa, že rinitída má negatívne dôsledky nielen na nos, hrdlo a oči, ale aj na spánok, uši a dokonca i na učenie. Rinitídu pôsobí zvýšenie histamínu, čo sa často spája so vzdušnými alergénmi. Tieto alergény môžu vplývať na nos, oči a hrdlo a môžu spôsobiť zvýšenie produkcie tekutín v týchto oblastiach.

[upraviť] Zdroj

Wikipedia

Osobné nástroje