Fekálna inkontinencia

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Fekálna inkontinencia
Anglicky: Fecal incontinence
Latinsky:
Typ: '
Subtyp:
Pôvodca:
Symptómy: nekontrolovaná defekácia
Terapia: podľa typu, obvykle zmeny v stravovaní
Prevencia: zdravý životný štýl - pestrá strava, pravidelný pohyb
ICD-9: http://www.icd9data.com/2008/Volume1/780-799/780-789/787/787.6.htm
ICD-10:
DiseasesDB:
MedlinePlus:
eMedicine:
MeSH:
OMIM:
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Fecal_incontinence
Anatómia konečníka (rektum) a análneho otvoru (anus), sphincter = zvierač, sval ovládajúcí anus.

Fekálna inkontinencia je neschopnosť kontrolovať defekáciu (vylučovanie výkalov). Keď má niekto náhlu potrebu defekácie, môže sa stať, že nedokáže udržať výkaly, až dôjde k toalete, alebo výkaly môžu preniknúť z rekta (konečníka) neočakávane.

Fekálna inkontinencia postihuje ľudí každého veku - deti i dospelých a je viac obvyklá u žien než u mužov a viac obvyklá u starších dospelých než u mladších. Je to častý príznak starnutia.

Ľudia s fekálnou inkontinenciou sa môžu cítiť v rozpakoch alebo ponížení. Niektorí nechcú chodiť von z obáv, že by mohli mať nehodu na verejnosti. Väčšina sa snaží skryť tento problém čo najdlhšie, preto sa vyhýbajú priateľom a rodine. Sociálna izolácia môže byť redukovaná, pretože liečba môže zlepšiť kontrolu čriev a inkontinenciu eliminovať.

Obsah

Príčiny

Fekálna inkontinencia môže mať niekoľko príčin:

alebo kombinácia viac príčin.

Svalové poškodenie

Fekálna inkontinencia je najčastejšie zapríčinená úrazom jedného alebo oboch kruhovitých svalov na konci konečníka (rekta) zvaných análny interný a externý zvierač. Zvierače udržujú výkaly vo vnútri. Keď sa poškodia, výkaly môžu unikať von. U žien sa poškodenie často vyskytne počas pôrodu. Risk úrazu je najväčší, keď doktor používu lekárske kliešte (forceps) na uľahčenie pôrodu alebo robí epiziotómiu, čo je rez vo vaginálnej oblasti na prevenciu jej pretrhnutia počas pôrodu. Operácia hemoroidov tiež môže zvierače poškodiť.

Nervové poškodenie

Fekálna inkontinencia môže byť spôsobená i poškodením nervov, ktoré kontrolujú análne zvierače alebo nervov, ktoré kontrolujú výkaly v konečníku (senzorické nervy). Ak sa poškodia nervy kontrolujúce zvierače, sval nepracuje správne a môže nastať inkontinencia. Ak sú poškodené senzorické nervy, osoba necíti, že výkaly sú v konečníku. Osoba potom necítí potrebu použiť toaletu, až keď výkaly uniknú von. Nervové poškodenie môže byť spôsobené pôrodom, dlhodobým zvykom namáhavo pretlačovať výkaly, mozgovou porážkou a chorobami postihujúcimi nervy, ako napr diabetes mellitus (cukrovka) a skleróza multiplex.

Strata skladovacej kapacity rekta (konečníka)

Obvykle sa rektum (konečník) napína pre udrženie výkalov, pokiaľ osoba nedôjde na toaletu. Ale operácia rekta, ožarovacia liečba alebo zápalová črevná choroba môžu spôsobiť zjazvenia, ktoré urobia steny rekta strnulými a menej elastickými. Konečník sa potom nemôže toľko napínať a nemôže udržať výkaly, čo vedie do fekálnej inkontinencie. Zápalová črevná choroba tiež môže konečníkové steny veľmi podráždiť a spôsobiť ich neschopnosť obsahovať výkaly.

Hnačka (diarea)

Hnačka alebo riedke výkaly sa menej ľahko kontrolujú než tuhé výkaly. I ľudia bez fekálnej inkontinencie môžu mať nehodu, keď majú hnačku.

Dysfunkcia panvového dna

Abnormality panvového dna môžu viesť k fekálnej inkontinencii. Príklady niektorých abnormalít zahrňujú znížené vnímanie konečníkových vnemov, znížený zvieravý tlak análneho kanála, narušené análne vnímanie, zníženie konečníka (konečníkový prelaps), vysunutie konečníka cez vagínu (rektokéla), a/alebo všeobecnú slabosť a pokles panvového dna. Často je príčinou dysfunkcie panvového dna pôrod a inkontinencia sa objaví okolo veku 40 rokov alebo neskôr.

Diagnostika

Doktor vykoná zdravotné dotazy, fyzické vyšetrenia a prípadne iné medické testy.

  • Análna manometria kontroluje pevnosť análneho zvierača a jeho schopnosť reagovať na signály, rovnako ako citlivosť a funkciu konečníka.
  • Anorektálna ultrasonografia hodnotí štruktúru análneho zvierača.
  • Proktografia, tiež zvaná defekografia, ukazuje koľko výkalov môže konečník držať, ako dobre ich konečník môže držať a ako dobre konečník môže výkaly odviesť.
  • Proktosigmoidoskopia umožňuje doktorom kontrolovať vnútro konečníka na príznaky choroby alebo iné problémy, ktoré môžu spôsobiť fekálnu inkontinenciu, ako napr. zápal, nádory alebo zjazvené tkanivo.
  • Análna elektromyografia testuje nervové poškodenia, ktoré sú často spojené s úrazom pri pôrode.

Liečba

Liečba závisí na príčine a závažnosti fekálnej inkontinencie, môže obsahovať diétne zmeny, lieky, črevný tréning alebo operáciu. Viac ako jeden typ liečby môže byť nutný pre úspešnú kontrolu defekácie, pretože schopnosť kontroly je komplexná funkcia.

Diétne (stravovacie) zmeny

Potrava ovplyvňuje konzistenciu (hustotu) výkalov a rýchlosť priechodu zažívacím systémom. Jedna z možností pomoci kontrolovať fekálnu inkontinenciu u niektorých osôb je konzumovať potraviny, ktoré pridávajú výkalom objem, robia ich menej vodnatými a ľahšie kontrolovateľnými. Tiež je nutné vyhnúť sa potravinám, ktoré prispievajú k problému. To zahrňuje potraviny a nápoje obsahujúce kofeín ako káva, čaj a čokoláda, ktoré uvolňujú interný sval análneho zvierača. Ďalší prístup je konzumovať potraviny s malým obsahom vlákniny pre zmenšenie práce análnych zvieračov. Ovocie môže pôsobiť ako prírodne laxatívum (preháňadlo) a má byť konzumované šetrne.

Možné je upraviť množstvo a zloženie potravy na pomoc kontrole fekálnej inkontinencie.

  • Píšte si potravinový denník. Zapisujte čo a koľko konzumujete a prípady inkontinencie. Po niekoľkých dňoch môžete pozorovať súvislosti medzi konzumáciou niektorých potravín a inkontinenciou. Po identifikácii potravín, ktoré asi spôsobujú problémy, vynechajte ich a sledujte, či sa inkontinencia zlepší. Potraviny, ktoré často spôsobujú hnačku a preto majú byť vynechané, obsahujú:
  • Konzumujte menšie porcie a častejšie. Niektorým ľuďom veľké porcie spôsobujú črevné kontrakcie (sťahy), ktoré vedú k hnačke. Stále môžete konzumovať rovnaké množstvo potravy denne, ale rozdeľte príjem do viac časových intervalov.
  • Konzumujte potravu a nápoje oddelene. Kvapaliny pomáhajú posúvať potravu zažívacím systémom. Preto keď chcete pohyb spomaliť, pite asi 30 minút pred alebo po strave, ale nie s potravou.
  • Konzumujte viac vlákniny, robí výkaly jemnými, formovanými a kontrolovatelnejšími. Vlákninu obsahuje ovocie, zelenina a zrná. Potrebujete konzumovať 20 - 30 gramov vlákniny denne, ale pridajte ju k vašej diéte pomaly, aby sa telo mohlo prispôsobiť. Príliš mnoho vlákniny naraz môže spôsobiť nadúvanie alebo i hnačku. Tiež mnoho nerozpustnej alebo nestráviteľnej vlákniny môže prispieť k hnačke. Preto ak zbadáte, že konzumácia viac vlákniny môže vašu hnačku zhoršiť, vráťte sa k 2 porciám z každého ovocia a zeleniny a vynechajte šupky a semená.
  • Konzumujte potraviny robiace výkaly väčšími. Potraviny obsahujúce rozpustnú alebo stráviteľnú vlákninu spomaľujú vyprázdňovanie čriev. Príkladom sú banány, ryža, chlieb, zemiaky, syr, jemné arašidové maslo, jogurt, cestoviny a ovsené vločky.
  • Pite mnoho tekutín. Doporučené je piť 1,5 - 2 litre denne, v horku i 3 litre denne, čo predchádza dehydratácii a udržuje výkaly jemné a formované. Voda je dobrá, ale vyhnite sa nápojom s kofeínom, alkoholom, mliekom alebo sýteným oxidom uhličitým (CO2), ak zbadáte, že spôsobujú hnačku.

Časom môže hnačka spôsobiť nedostatok vitamínov a minerálov. Spýtajte sa doktora, či potrebujete vitamínové doplnky.

Lieky

Ak spôsobuje hnačka inkontinenciu, lieky môžu pomôcť. Niekedy doktori doporučujú použitie objemových laxatív (preháňadlá) na pomoc vývoju pravidelnejších črevných vzoriek. Alebo doktor môže predpísať lieky proti hnačke, napr. Loperamid alebo Difenoxylát na spomalenie čriev a pomoc kontrolovať problém.

Črevný tréning

Črevný tréning pomáha niektorým ľuďom naučit sa znovu kontrolovať svoje črevá. Niekedy to zahrňuje posilnenie svalov, inokedy to značí tréning čreva na vyprázdnenie vo špecifický čas dňa.

  • Použite biofeedback (biologickú spätnú väzbu). Biofeedback je spôsob na posilnenie a koordináciu svalov a niektorým ľuďom pomôže. Špeciálne vybavenie meria svalové kontrakcie počas cvičenia (Kegelove cvičenia) na posilnenie konečníka. Tieto cvičenia posilňujú svaly panvového dna, vrátane svalov zapojených do kontroly výkalov. Prístroj referuje ako svaly pracujú, ukazuje či robíte cvičenie správne a či sa svaly posilujú. Či biofeedback pomôže i vám závisí na príčine vašej fekálnej inkontinencie, ako vážne je svalové poškodenie a na vašej schopnosti cvičiť.
  • Dosiahnite regulárnu formu črevných pohybov. Niektorí ľudia - zvlášt keď ich fekálnu inkontinenciu spôsobila zápcha - dosahujú črevnú kontrolu svojim tréningom aby mali črevné pohyby (defekáciu) v špecifickú dennú dobu, napríklad po konzumácii. Podstatou tohto prístupu je vytrvalosť - dosiahnutie regulárnej formy môže trvať dlhšie. Dôležité je vytrvať a nevzdávať to.

Chirurgická operácia

Operácia môže pomôcť ľuďom, ktorých fekálnu inkontinenciu spôsobil úraz panvového dna, análneho kanála alebo análneho zvierača. Môžu byť vykonané rôzne procedúry od jednoduchých ako napr. oprava poškodených oblastí, po komplexné ako pripojenie umelého análneho zvierača alebo náhrada análneho svalu svalom z nohy alebo predlaktia. Ľudia s vážnou fekálnou inkontinenciou, ktorí neodpovedajú na iné liečby, sa môžu rozhodnúť pre kolostómiu (vyústenie hrubého čreva von), čo zahrňuje vybratie časti čreva. Ostávajúca časť je potom pripevnená k análnemu otvoru, ak funguje stále správne, alebo k otvoru na bruchu zvanému stoma, cez ktorý výkaly opúšťajú telo a hromadia sa do vaku.

Riešenie análnych problémov

Koža okolo análneho otvoru je jemná a citlivá. Zápcha a hnačka alebo kontakt medzi kožou a výkalmi môže spôsobiť bolesť alebo svrbenie. Doporučený postup na úľavu problémov:

  • Po defekácii umyte oblasť vodou, ale bez mydla. Mydlo môže vysušit kožu a zhoršiť problémy. Pokiaľ je to možné, myte sa v sprche s vlažnou vodou alebo použite plytký vlažný kúpel. Alebo skúste nevymývací kožný čistič. Skúste nepoužiť toaletný papier na utieranie - trenie sa suchým toaletným papierom môže kožu ešte viac podráždiť. Navlhčené utierky bez alkoholu sú oveľa lepšie.
  • Nechajte umytú časť tela uschnúť vzduchom. Ak nemáte čas, jemne priložte čistú jemnú látku.
  • Použite hydratačný (zvlhčujúci) krém vhodný na prevenciu podráždenia kože z priameho kontaktu s výkalmi. Použitie análnych mastí konzultujte s doktorom, pretože niektoré môžu obsahovať dráždiace ingredienty. Pred použitím krému análnu oblasť jemne umyte a vysušte na prevenciu bakteriálnej infekcie, ktorá môže spôsobiť ďalšie problémy.
  • Skúste použiť kozmetický zásyp alebo obilný škrob na zmiernenie análnych problémov.
  • Noste bavlnené spodné prádlo a volný odev, ktorý "dýcha". Tesný odev blokujúci vzduch môže análne problémy zhoršiť. Vymeňte špinavé prádlo čo najskôr.
  • Ak používate vypchávky alebo plienky, uistite sa, že majú absorbujúcu vrstvu na vrchu. Produkty s absorbujúcou vrstvou chránia kožu tahaním výkalov a vlhka z kože do vypchávky.

Emocionálne aspekty

Pretože fekálna inkontinencia môže spôsobiť stres z rozpakov, obáv a samoty, dôležité je podniknúť kroky pre zlepšenie. Liečba môže zlepšiť váš život a pomôcť vám cítiť sa lepšie. Ak ste ešte nenavštívili doktora, urobte to čo najskôr. Tiež uvažujte kontaktovať organizácie zamerané na inkontinenciu vo vašom okolí. Tieto spoločnosti vám pomôžu nájsť informácie, podporu a prípadne vás doporučia doktorom, ktorí sa špecializujú na liečbu fekálnej inkontinencie.

Každodenné praktické rady

  • V príručnej taške noste čistiace potreby a náhradné prádlo.
  • Poznajte verejné toalety dopredu, aby ste ich potom nemuseli hľadať.
  • Použite toaletu pred odchodom von.
  • Ak si myslíte, že inkontinencia je pravdepodobná, noste vhodný "pododev" alebo sanitárne vložky.
  • Ak sú inkontinencie časté, použite fekálne deodoranty na spríjemnenie.

Fekálna inkontinencia u detí

Ak trpí dieťa fekálnou inkontinenciou, nutné je navštíviť doktora na určenie príčiny a liečby. Fekálna inkontinencia sa môže u detí vyskytnúť pre pôrodný defekt alebo chorobu, ale vo väčšine prípadov pre chronickú zápchu.

Deti trénované na nočník majú často zápchu, pretože odmietajú chodiť na toaletu. Problém môže pochádzať z rozpakov z použitia verejnej toalety alebo z nevôle stopnúť hranie a ísť na toaletu. Ale ak pokračuje dieťa v zadržovaní výkalov, tie sa budú hromadiť a tvrdnúť v konečníku. Dieťa potom môže mať bolesti žalúdku a málo jesť, i keď má hlad. A keď prípadne výkaly vylúči, môže to byť bolestivé, čo môže viesť k strachu z defekácie.

Dieťa so zápchou môže zašpiniť spodné prádlo. Znečistenie nastane, keď tekuté výkaly z ďalšej kumulácie v čreve presakujú cez staršie tuhé výkaly v konečníku a tečú von. Znečistenie je znakom fekálnej inkontinencie. Dôležité je si uvedomiť, že dieťa to nerobí úmyselne, ale jednoducho nemôže kontrolovať kvapalné výkaly.

Prvý krok je vylúčenie vytvorených výkalov. Doktor môže predpísať 1 alebo viac klystírov alebo nápojov, ktoré pomôžu vyčistiť črevo, napr. horčíkový citrát, minerálny olej alebo polyetylénglykol.

Ďalší krok je prevencia novej zápchy. Dieťa sa musí naučiť pravidelne vylučovať výkaly pomocou tréningu. Experti doporučujú rodičom nechať dieťa sedieť na toalete 4 krát denne (po jedle a pred spánkom) na 5 minút. Dieťa môže dostať odmenu za defekáciu na toalete, čo pomôže vyvinúť pozitívny návyk. Dôležité je netrestať dieťa za prípady inkontinencie.

Určité zmeny zvykov u konzumácie môžu byť užitočné. Dieťa by malo konzumovať viac vláknitej potravy na zjemnenie výkalov, vynechať mliečne produkty ak spôsobujú zápchu a piť denne mnoho tekutín včítane vody a ovocných džúsov (slivky, grapefruit, marhule), ktoré pomáhajú predísť zápche. V prípade potreby môže doktor predpísať laxatíva (preháňadlá).

Môže trvať i niekoľko mesiacov, než sa dieťa zbaví zvyku zadržovať výkaly a mať zápchu. A prípady inkontinencie sa môžu vyskytnúť i neskôr. Dôležité je venovať návykom na toaletu trvalú pozornosť. Niektoré varujúce príznaky pre sledovanie zahrňujú:

  • bolesti pri črevných pohyboch
  • tuhé výkaly
  • zápcha
  • odmietanie chodiť na toaletu
  • špinavé spodné prádlo
  • znaky zadržovania defekácie ako drepenie, prekladanie nôh alebo kolísanie dopredu a dozadu

Príčiny zápchy u detí

  • Tréning na nočník začal príliš skoro.
  • Odmietajú defekáciu (pre bolesti v minulosti, rozpaky, tvrdohlavosť alebo i pre odpor k toaletám).
  • Sú na neznámom mieste.
  • Reagujú na rodinný stres ako napr. nový súrodenec alebo nezhody rodičov.
  • Nemôžu sa dostať na toaletu, keď potrebujú a preto výkaly zadržia. Keď sa konečník zaplní výkalmi, dieťa môže stratiť nutkanie na defekáciu a dôjde k zápche, keď výkaly schnú a tuhnú.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

NIH

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Gastroenterológia

Osobné nástroje