AIDS

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Revízia z 07:22, 20. august 2008; Webmaster (Diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Získaný syndróm nedostatočnej imunity (AIDS - anglická skratka Acquired Immune Deficiency Syndrome) je syndróm (súbor symptómov a infekcií) vyplývajúci zo špecifického poškodenia imunitného systému spôsobeného ľudským vírusom nedostatočnej imunity (HIV).

Neskoršia etapa zdravotného stavu necháva jednotlivcov náchylných na príležitostné infekcie a tumory. I keď existuje liečba AIDS a HIV na spomalenie progresu vírusu, nie je známy uzdravujúci liek. HIV sa prenáša cez priamy kontakt so sliznicovou membránou alebo s krvným obehom, a to s telesnou tekutinou obsahujúcou HIV, ako je napríklad krv, semeno, vaginálna tekutina, predsemenná tekutina a prsné mlieko.

Tento prenos môže nastať formou análneho, orálneho alebo vaginálneho sexu, krvnej transfúzie, kontaminovanými podkožnými ihlami, výmenou medzi matkou a dieťaťom počas tehotenstva, pôrodu alebo kojenia alebo inou expozíciou k spomenutým telesným tekutinám.

Väčšina výskumníkov sa domnieva, že HIV bol prenesený zo subsaharskej Afriky v priebehu 20. storočia, v súčasnosti je to pandémia - odhadom 38,6 milióna ľudí je celosvetovo infikovaných. Od januára 2006 Spojený program OSN pre HIV/AIDS (Joint United Nations Programme on HIV/AIDS - UNAIDS) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO - World Health Organization) odhadujú, že AIDS spôsobila smrť viac ako 25 miliónom ľudí od dátumu svojho objavu 5.6.1981, čo robí AIDS jednou z najdestruktívnejších epidémií v zaznamenanej histórii. Len v roku 2005 AIDS zaznamenala asi 2.4–3.3 milónov obetí, z ktorých viac ako 570 000 boli deti. Tretina z týchto obetí pochádza zo subsaharskej Afriky, čo spomaluje ekonomický rast a poškodzuje ľudský kapitál. Antiretrovírusová liečba redukuje mortalitu a morbiditu (chorobnosť) infikovaných HIV, ale rutinný prístup k antiretrovírusovej liečbe nie je dostupný vo všetkých krajinách. Sociálna izolácia postihnutých HIV/AIDS je horšia ako u iných život ohrozujúcich podmienok a presahuje samotnú chorobu až k opatrovateľom a dokonca i k dobrovoľníkom zapojeným do starostlivosti o žijúcich s HIV.

Zdroje o HIV/AIDS (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje