Tularémia

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tularémia, horúčka králikov
Anglicky: Tularemia, rabbits fever, Ohara's fever, Pahvant Valley plague
Latinsky:
Typ: infekčná
Subtyp: bakteriálna
Pôvodca: baktéria Francisella tularensis
Symptómy: podľa miesta infekcie je 6 charakteristických klinických symptómov
Terapia: antibiotiká streptomycín, tetracyklíny atď.
Prevencia: vakcinácia
ICD-9: http://www.icd9data.com/getICD9Code.ashx?icd9=021
ICD-10: https://en.wikipedia.org/wiki/ICD-10_Chapter_A
DiseasesDB: http://www.diseasesdatabase.com/ddb13454.htm
MedlinePlus: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000856.htm
eMedicine: http://www.emedicine.com/med/topic2326.htm
MeSH: http://www.nlm.nih.gov/cgi/mesh/2013/MB_cgi?field=uid&term=D014406
OMIM:
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Tularemia

Tularémia, zvaná i horúčka králikov, Oharova horúčka atď. je vážna infekčná choroba spôsobená baktériou Francisella tularensis. Tento gramnegatívny nonmotilný kokobacil má niekoľko poddruhov s rôznym stupňom virulencie (toxicity). Najčastejší je F. tularensis tularensis (typ A), ktorý sa nachádza v králikoch a podobných zvieratách. v Severnej Amerike a je vysoko virulentný u ľudí a domácich králikoch. Baktéria F. tularensis palaearctica (typ B) sa vyskytuje hlavne u vodných hlodavcoch (bobry, ondatry) v Severnej Amerike a u zajacov a drobných hlodavcov v severnej Euroázii. Pre ľudí a králikov je menej nebezpečná. Primárne vektory (prenášače) sú kliešte a tzv. žlté muchy, ale chorobu môže šíriť i ďalšie článkonožce. Názov choroby je odvodený z regiónu Tulare v Kalifornii.

Kožné lézie spôsobené tularémiou

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Tularemia

Kategória: Infekčné choroby

AIDSs AIDS súvisiaci komplexnepravé kiahne (Varicella) – prechladnutiecytomegalovírus - herpesová infekciahorúčka dengueEbolová hemoragická horúčkachoroba rúk, nôh a ústhepatitídaHerpes simplexHerpes zosterľudský papilomavírus (HPV)chrípka (Flu) – Lassavská horúčkaosýpkyMarburgská hemoragická horúčkainfekčná mononukleózamumpsdetská obrnaprogresívna multifokálna leukencefalopatiabesnotarubeolasilný akútny respiračný syndróm (SARS)pravé kiahne (Variola) – vírusová encefalitída (zápal mozgu) – vírusová gastroenteritídavírusová meningitída (zápal mozgových blán) – vírusová pneumónia (zápal pľúc)– západonílska chorobažltá horúčka

antraxová chorobabakteriálna meningitídabotulizmusbrucelózacampylobakteriózachoroba z mačacieho škrabnutiacholerazáškrt (diftéria)– epidemický týfuslišaj (impetigo)– legionelózalepra (malomocenstvo) – leptospirózalisteriózaborelióza (Lymská choroba)– melioidózainfekcia MRSA (Meticilín-Rezistentný Stafylokokus Aureus)– nokardiózačierny kašelmorpneumokoková pneumóniapsitakózahorúčka Qhorúčka Skalnatých hôrsalmonelózašarlachšigelózasyfilistetanustrachóma (chronická choroba spojiviek)– tuberkulózatularémiabrušný týfus (škvrnitý týfus)– týfusinfekcie močového traktu

africká spavá chorobaamebiázaaskariózababesiózaChagasova chorobaklonorchiózakryptosporidiózacysticerkózadifylobotriázadracunculiázaechinokokózaenterobiózafasciolózafasciolopsiázafilariózagiardiázagnatostomiáza (infekcia čelustí) – hymenolepiózaisosporózaKala-azarleishmaniózamaláriametagonimiázamyiázaonchocerciázapedikulóza (zavšivavenie) – svrabschistosomiázapásomnicová infekcia (taeniáza) – toxokarózatoxoplazmózatrichinelózatrichinózatrichuriázatrichomoniázaspavá choroba (trypanosomiáza)

aspergilózablastomykózakandidóza (opar) – kokcidioidomykózakryptokokózahistoplazmózatinea pedis

prenosná spongiformná encefalopatiaCreutzfeldt-Jakobova chorobakuru (infekcia CNS) – fatálna rodinná nespavosť (insomnia)

  • Ďalšie články

Baktéria    Infekcia    Infekčná choroba    Sepsa    Vírus    Zoznam infekčných chorôb   

Osobné nástroje