Philippe Pinel

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
(Presmerované z Pinel)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Philipe Pinel

Philippe Pinel (20.4.1745 - 25.10.1826), považovaný mnohými za otca modernej psychiatrie, sa narodil v Saint-André, department Tarn (juhozápadné Francúzsko), ako syn a vnuk doktorov. Po zisku titulu z fakulty medicíny v Toulouse študoval ďalšie 4 roky na Fakulte Medicíny v Montpellieri. Do Paríža prišiel v roku 1778.

15 rokov sa živil ako pisateľ, prekladateľ a editor, lebo reštriktívne opatrenia starého režimu mu bránili v medickej praxi. Parížska fakulta neuznala diplom z provinčnej univerzity ako Toulouse. Dvakrát neuspel v súťaži, ktorej cenou bolo financovanie jeho štúdia. V druhej súťaži porota odmietla jeho 'bolestivú' prostrednosť vo všetkých oblastiach jeho medických znalostí. Rozladený Pinel sa rozhodol emigrovať do Ameriky. V roku 1784 sa stal editorom neveľmi prestížneho štvorstranového týždenníka Gazette de santé.

V tom čase sa začal intenzívne zaujímať o štúdium mentálnych chorôb. Stimul bol osobný. U jeho priateľa sa vyvinula 'nervoová melanchólia', ktorá 'degenerovala do mánie' a rezultovala do samovraždy. To Pinel považoval za zbytočnú tragédiu pre veľmi zlé riadenie, ktorý ho zdá sa sprevádzalo. Priviedlo ho to hľadať zamestnanie v jednom z najznámejších privátnych sanatórií na liečbu mentálnych porúch v Paríži. Ostal tu 5 rokov pred Revolúciou, zbierajúc pozorovania mentálnych chorôb a začal formulovať svoje názory na ich pôvod a terapiu.

Pinel bol Ideológ, stúpenec filozofa menom Étienne Bonnot de Condillac (abbé de Condillac). Bol i klinický doktor, ktorý veril, že medická pravda sa odvádza z klinickej skúsenosti. Hipokrates a jeho učenie považoval za svoj vzor (model).

Počas rokov 1780-tych bol Pinel pozvaný do salónu Madame Helvétius. Pinel sympatizoval s Revolúciou. Po revolúcii jeho priatelia zo salóna Madame Helvétius sa dostali k moci. V auguste 1793 bol Pinel menovaný "doktorom ošetrovní" v nemocnici Bicetre Hospital. V tom čase v nej bolo asi 4 tisíc uväznených ľudí - kriminálnikov, malých delikventov, syfilitikov, penzistov a asi 200 mentálnych pacientov. Pinelovi patróni dúfali, že jeho menovanie povedie k terapeutickým iniciatívam. Jeho skúsenosť v privátnom sanatóriu robilo z neho vhodného kandidáta na túto prácu.

Krátko po jeho menovaní do nemocnice Bicetre sa Pinel začal zaujímať o oddelenie, kde bolo 200 mentálne chorých ľudí. Žiadal údaje o týchto pacientoch. O niekoľko dní dostal tabuľku s komentármi od riaditeľa - Jean-Baptiste Pussin (1745-1811). V 1770-tych rokoch bol Pussin úspešne liečený na skrofulózu v nemocnici Bicetre a nasledujúc rodinný vzor, prijal spolu so svojou manželkou Marguerite Jubline prácu v nemocnici.

Externé linky (anglicky)

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Pinel

Osobné nástroje