Moč

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Moč je kvapalný telesný odpadový produkt, ktorý vylučujú obličky filtráciou krvi a vylučuje sa cez uretru (močovú rúru) močením. Bunkový metabolizmus generuje mnoho odpadových zložiek, mnohé obsahujú veľa dusíka, ktorý vyžaduje elimináciu z krvného obehu. Tento odpad sa vylučuje z tela v procese zvanom močenie, čo je primárna metóda vylučovania vo vode rozpustných chemikálií z tela. Tieto chemikálie možno zistiť a analyzovať rozborom moču.

Obsah

Zloženie

Moč je priehľadný roztok s farbou od svetložltej po jantárovú. Je to vedľajší produkt alebo odpadová kvapalina vylučovaná obličkami, transportovaná močovodmi do močového mechúra, kde sa hromadí, až sa vylúči uretrou (močovou trubicou). Moč sa skladá z vodného roztoku metabolických odpadov (napr. močovina - urea CH4N2O), rozpustených solí a organických látok. Tekutiny a materiály filtrované obličkami a určené stať sa močou pochádzajú z krvi alebo intersticiálnej tekutiny. Zloženie moču je upravené procesom reabsorpcie, keď esenciálne molekuly nutné pre telo, ako napr. glukóza, sa reabsorbujú prenášajúcimi molekulami späť do krvného obehu. Ostávajúca tekutina obsahuje vysoké koncentrácie močoviny a iných nadbytočných alebo potenciálne toxických substancií, ktoré budú vylúčené z tela močením. Moč prúdi nasledujúcimi štruktúrami: oblička, močovod, močový mechúr a nakoniec uretra. Moč je produkovaný procesom filtrácie, reabsorpcie a tubulárnou sekréciou (trubicovité vylučovanie).

Moč obsahuje veľké množstvo močoviny, výborného zdroja dusíka pre rastliny a je užitočný urýchlovač kompostu. Močovina je 10 000 krát menej toxická než amoniak (čpavok) a je vedľajším produktom deaminácie (2 molekuly NH3) a bunkových produktov respirácie - dýchania (1 molekula CO2) v spoločnej kombinácii. Ďalšie komponenty sú rôzne anorganické soli, napr. chlorid sodný.

Funkcie

Močenie je primárna metóda na vylučovanie chemikálií a jedov z tela. Tieto chemikálie môžu byť detegované a analyzované rozborom moču (urinalýzou).

I keď je moč často považovaný za 'nečistý', nie je to vždy. V prípadoch obličkovej infekcie alebo infekcie močového traktu bude moč obsahovať baktérie, ale inak je moč prakticky sterilný a temer vonia, keď opúšťa telo. Potom ale baktérie, ktoré moč kontaminujú, premenia chemikálie v moči do páchnucích zložiek, ktoré spôsobia charakteristickú vôňu starého moču, páchne napr. amoniak (čpavok), ktorý sa produkuje z močoviny.

Niektoré choroby menia kvantitu, konzistenciu (hustotu) a zloženie moča, (napr. cukor v moči je znakom diabetes mellitus - cukrovky).

Moč môže indikovať, ako dobre je osoba zásobená vodou. Dobrá zásoba vody v tele značí obvykle jasný, vode podobný moč, kým dehydrovaná osoba môže vylučovať tmavožltý až hnedý moč, ktorý je niekedy vidieť ráno po väčšej konzumácii alkoholu (na vylúčenie alkoholu z organizmu treba mnoho vody).

Iné použitie

V starovekomm Ríme používali moč ako bieliace činidlo na čistenie odevov.

V Japonsku moč predávali farmárom na spracovanie do hnojív.

V súčasnosti korporácia Port-a-John produkujúca toalety z mesta Utica (štát Michigan v USA) vyvinula filter na zber medicínsky dôležitých proteínov od užívateľov ich chemických toaliet.

História

Zlatá farba moču viedla v minulosti k predstavám, že pochádza zo zlata. Alchymisti venovali mnoho času pokusom extrahovať zlato z moču, čo viedlo k niektorým zaujímavým objavom ako napr. bieleho fosforu, ktorý objavil nemecký alchymista Hennig Brand v roku 1669, keď destiloval fermentovaný (kvasený) moč. V roku 1773 francúzsky chemik Hilaire Rouelle objavil varením moču organickú zlúčeninu močovina.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Osobné nástroje