Ligand

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Ligand v chémii je buď atóm, ión alebo molekula (pozrite aj: funkčná skupina), ktorá sa viaže na centrálny kov, obvykle to zahrňuje formálne darovanie jedného alebo viac elektrónov. Väzba kov-ligand je v rozsahu od kovalentnej po viac iónovú. Ďalej stupeň väzby kov-ligand môže mať rozsah od 1 po 3. Ligandy sú považované za Lewisove zásady, i keď vzácne prípady zahrňujú Lewisove kyslé "ligandy."

Kovy a polokovy sú na ligandy viazané prakticky za každých okolností i keď plynné "holé" kovové ióny môžu byť generované vo vysokom vákuu. Ligandy v komplexe určujú reaktivitu centrálneho atómu, včítane ligandových substitučných pomerov, reaktivitu samotných ligandov a redoxnú reakciu. Výber ligandov je kritické rozhodovanie v mnohých praktických oblastiach, včítane oblastí ako bioanorganická chémia, medicínska chémia, homogénna katalýza a environmentálna chémia.

Ligandy klasifikujeme mnohými spôsobmi: podľa ich náboja, rozmerov (veľkosti), identity koordinačného atómu(ov), podľa denticity (väzbovosti). Rozmer ligandu je indikovaný jeho kuželovým uhlom.

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Chémia

Všeobecná chémia

Entalpia, Homolýza, Izotop, Molekula, Väzbová energia
Chemické inžinierstvo: Výhrevnosť

Anorganická chémia

Ligand

Chémia polymérov (makromolekulová): Kondenzačný polymér, Polymér
Organické reakcie: Adičná reakcia, Elektrofilná adícia, Kondenzačná reakcia, Nukleofilná adícia
Organické zlúčeniny: Amín, Ester, Glycerol, Karbonická anhydráza, Tuk

Osobné nástroje