Hnačka

Z Encyklopédia zdravotnej sestry
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Obsah

Hnačka alebo diarea je obecne nepríjemný stav, keď pacient má častú vodovú (aj) nekontrolovateľnú defekáciu (vylučovanie výkalov).

Akútna infekčná hnačka je častou príčinou smrti v rozvojových krajinách (zvlášť u detí), v počte 5 - 8 miliónov obetí ročne. Najviac výskytov týchto úmrtí je kvôli nedostatku adekvátnej pitnej vody a nedostatočnej kapacite eliminácie splaškov; separácia pitnej vody od kontaminovaných splaškov je tiež veľký problém.

Príčiny

Bristolská tabuľka výkalov
(Typy 5 až 7 indikujú hnačku)

Typ 1: separované tvrdé hrudy, ako orechy (ťažko prechádzajú)

Typ 2: formované ako klobása, ale hrudkovité

Typ 3: ako klobása, ale s trhlinami na povrchu

Typ 4: ako klobása alebo had, hladké a jemné

Typ 5: jemné hrudky s oblými hranami (ľahko prechádzajú)

Typ 6: načechrané kúsky s nerovnými hranami, kašovité výkaly

Typ 7: vodnaté, žiadne tuhé kúsky (úplne kvapalné)

BSC.png
Diagram ľudského gastrointestinálneho systému: stomach = žalúdok, small intestine = tenké črevo, cecum = slepé črevo, colon = hrubé črevo, rectum = konečník, anus = análny otvor.

Tento stav sa môže vyskytnúť ako symptóm infekcie, alergie, potravinovej intolerancie, choroby z potravín alebo extrémneho predávkovania vitamínom C a/alebo magnéziom a môže byť spojený so stavmi ako abdominálna bolesť, nausea (nevoľnosť) a dávenie. Dočasná hnačka môže tiež rezultovať z užívania liekov - laxatív (preháňadiel) alebo veľkého množstva určitých jedál ako sušených sliviek s laxatívnymi vlastnosťami. Sú iné stavy obsahujúce niektoré, ale nie všetky symptómy hnačky a preto formálna medická definícia hnačky zahrňuje defekáciu viac ako 200 gramov denne (i keď formálne váženie výkalov na určenie diagnózy sa prakticky nerealizuje).

Hnačka nastane ak sa črevom absorbuje nedostatočné množstvo tekutín. Ako časť zažívacieho procesu, alebo kvôli súčasnej konzumácii tekutín je potrava mixovaná s veľkým množstvom vody. Preto strávená potrava je v podstate tekutá pred dosiahnutím čreva. Črevo absorbuje vodu, nechávajúc ostávajúci materiál ako polotuhé výkaly. Ak je črevo poškodené alebo zapálené, absorpcia je utlmená a vznikajú vodové výkaly.

Pozrite aj

Externé linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategória: Gastroenterológia

Osobné nástroje